Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stand Up Bez Cenzury w Lublinie

tezero
tezero
Jeden człowiek na scenie i zwykle setki osób na widowni. ...
Jeden człowiek na scenie i zwykle setki osób na widowni. ... Tomasz Bogowski
Jeden człowiek na scenie i zwykle setki osób na widowni. Niespotykana interakcja artystów z publicznością, cięte odzywki i żarty na granicy dobrego smaku. W tym wszystkim jednak głębia i często prześmiewanie znanych dobrze problemów, które wszyscy mamy. Czy stand up przyjmie się Polsce? A może już zagościł u nas na dobre?

Niektórzy twierdzą, że kabaret w Polsce się kończy. Tradycje kabaretowe bowiem mamy ogromne, jednakże od lat nie pojawiają się na scenie kabaretowej artyści pokroju Stanisława Tyma, czy Zenona Laskowika. Obecne kabarety próbują ratować się wulgaryzmami, bądź banałami z, przyznajmy, różnym skutkiem. Powstająca w tym temacie próżnia musi zostać wypełniona a satyrycy młodego pokolenia zgłaszają do almanachów nową formę: stand up. 

Forma satyrycznych monologów przyszła do Polski z USA. To tam podwaliny tej sztuki kładli znani skądinąd Bill Cosby, Jim Carrey, czy C.K. Louis. Można powiedzieć, że w stand upie nie ma granic, ani tematów tabu. Jeśli ktoś łatwo się obraża, nie jest to rozrywka dla niego. Myli się jednak ten, kto uważa że jest to najbardziej prostacka forma dowcipu. Pomimo wulgaryzmów i pikanterii, stendaperzy poruszają bardzo ważne tematy i starają się wpleść w swoje żarty jakieś przesłanie. 

We wtorkowy wieczór, salę widowiskową Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka" wypełniły tłumy. Na scenie trójka dobrze znanych z telewizji oraz Internetu stendaperów: Katarzyna Piasecka, Abelard Giza oraz Kacper Ruciński, wspierani przez lokalnych artystów z projektu Stand Up Lublin- Karola Pietrzakowskiego oraz Czarka Ponttefskiego. Ponad półtorej godziny śmiechu i wciągających monologów. Artyści zagrali jednego dnia dwa koncerty. Czy to nie najlepszy znak tego, że stand up przyjął się już w Polsce na dobre? 

Abelard Giza to reżyser teatralny i filmowy, jeden z założycieli i członek kabaretu Limo, który wkrótce także pojawi się w Lublinie w ramach pożegnalnej trasy koncertowej. Katarzyna Piasecka, artystka kabaretowa związana z formacją Słuchajcie, konferansjerka. W końcu także Kacper Ruciński, satyryk z Malborka kojarzony głównie z monologami. Ta trójka tworzy projekt Stand Up Polska, najpopularniejsze i najbardziej rozchwytywane trio stendaperskie w naszym kraju. 

Ojczyzną stand upu w Polsce jest Internet. To tutaj artyści mogą bez przeszkód prezentować swoje monologi szerszej publiczności. Warto zainteresować się tematem, szczególnie zwracając uwagę na rodzimych, bardzo obiecujących wykonawców z projektu Stand Up Lublin, który niebawem będzie obchodził swoje pierwsze urodziny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto