Sprawdź, co możesz obejrzeć w ostatnim miesiącu roku w Teatrze Muzycznym w Lublinie

Leszek Mikrut
LM
W ostatnim miesiącu 2019 roku Teatr Muzyczny w Lublinie (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5) przygotował dla wielbicieli sceny muzycznej szereg interesujących propozycji. Nie zapomniano również o ofercie dla najmłodszych widzów oraz dla młodzieży.

Na godz. 10.00 w czwartek (5 grudnia) oraz dwukrotnie (godz. 9.00 i 11.30) w dniu Świętego Mikołaja zaplanowana jest "Bajkolandia" - przedstawienie dla dzieci gwarantujące moc wrażeń, niezapomnianych przeżyć i wspaniałą zabawę!

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów przygotowaliśmy kolejną familijną pozycję - informuje Ewa Sobkowicz, p.o. kierownika działu sprzedaży i promocji Teatru Muzycznego. - Propozycja ta skierowana jest zarówno do widzów najmłodszych, jak i do ich rodziców, dziadków, a także kadry pedagogicznej. To niezwykle barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko muzyczne z udziałem solistów, chóru, baletu oraz orkiestry. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć i zobaczyć m.in. największe hity disneyowskich produkcji, a także piosenki z filmu pt. "Akademia Pana Kleksa". W programie koncertu oczywiście nie zabraknie przebojów z naszego bajkowego repertuaru. To jedyna i niepowtarzalna okazja, aby ujrzeć razem na scenie Shreka, Pocahontas, Else z Krainy Lodu , Pana Kleksa czy wyginającego śmiało ciało króla Juliana, bohaterów filmów, którzy podbili serca dziecięcej i dorosłej widowni.

W tym samym tygodniu w niedzielne popołudnie (8 grudnia, godz. 15.00) - najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przedstawieniu przygotowanym na podstawie bajki Jana Brzechwy "Kot w butach". W akcję sceniczną widowiska może włączać się publiczność, dla której realizatorzy przewidzieli nagrody za odpowiedzi na zagadki różnych bajkowych postaci.

- Autor scenariusza i jednocześnie reżyser, Jerzy Turowicz, wprowadził do spektaklu również nowe postaci - wyjaśnia Ewa Sobkowicz. - Młodziutka publiczność będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o najsłynniejszym kocie i jego Panu Janku. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze przemądrzałe kuropatwy, dzielne zające, a także czarownicę i czarnoksiężnika, który zmienia się w groźnego lwa, sprytną żmiję, a nawet w mysz. Jak w każdej z bajek - wszystko dobrze się kończy, Janek żeni się z królewną, a Kot... łapie myszy w królestwie.

Jednokrotne wystawienie (9 grudnia, godz. 11.00) przewidziano również dla tytułu przeznaczonego dla dzieci i ich rodziców, którzy chcieliby choć na chwilę powrócić do czasów swojego dzieciństwa i znów poczuć się dziećmi - "Jaś i Małgosia" - w nowej odsłonie. Widowisko bajkowe trwa około 60 minut (bez przerwy).

- Wszyscy znamy "Bajkę o Jasiu i Małgosi", ale nie wszyscy wiedzą, że Czarownica wcale nie musi być taka straszna jak nam opowiadano w dzieciństwie - tłumaczy Ewa Sobkowicz. - Czasem tylko wszystkich musi postraszyć, bo inaczej nie byłaby Czarownicą. Jak się okaże na koniec naszej Bajki, po postu uwielbia słodycze, tak jak wszystkie dzieci. Amatorami słodyczy są także leśne zwierzątka, które popisują się w akrobatycznych układach baletowych, a wszystkiemu przygląda się z ukrycia tajemniczy Wilk… Zapraszamy na piękną muzyczną baśń z zaskakującymi zwrotami wydarzeń. Jak zakończy się historia Jasia i Małgosi, którzy w ciemnym lesie odkrywają chatkę z piernika. Czy chatka skrywa jakiś sekret, a Czarownica okaże się zupełnie kimś innym niż wszyscy przypuszczają? O tym

opowiemy w spektaklu, odkrywając tajemnicę Czarownicy i piernikowej chatki w lesie. Zapraszamy w podróż do krainy słodkiej baśni.

12 grudnia o godz. 19.00 w ramach swej trasy premierowej po kraju zawita do Lublina pikantna i przezabawna komedia "To tylko sex", stanowiąca nowe dokonanie twórców sztuki "Jak zostać Sex Guru". W roli sex-eksperta gościnnie wystąpi Olga Bołądź, jedna z bardziej znanych polskich aktorek, zgłębiając tajniki seksualnego labiryntu.

- "To tylko sex" - jest niezwykle śmieszną i interaktywną sztuką tylko dla widzów dorosłych, a jednocześnie wielkim przebojem West Endu - zachęca Ewa Sobkowicz, specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu. - Aktorka z duża dozą pikanterii i humoru przedstawi cenne rady i wskazówki, które wzbogacą życie erotyczne wszystkich bez wyjątku. Jeżeli jednak jesteś jednym z niewielu szczęśliwców, którzy nie mają problemów ze swoim życiem seksualnym - to i tak nie rezygnuj z dobrej zabawy, przyjdź, przyprowadź znajomych i podziel się swoją radą! Humor i śmiech pozwolą na większą otwartość z przymrużeniem oka. Kup bilet na hit, który stanowi dużą, gwarantowaną dawkę śmiechu aż do łez! Gorąco zapraszamy!

Duża gratka czeka wielbicieli musicali w dwa kolejne dni 13 i 14 grudnia (piątek-sobota, godz. 18.00), kiedy to wystawiony zostanie "Skrzypek na dachu". Premiera lubelskiego przedstawienia „Skrzypka...”, który już od 10 lat gości w naszym mieście, miała miejsce na scenie legendarnego Domu Kultury Kolejarza zimą 2008 roku. Wciąż cieszący się wielką popularnością wśród widzów musical powraca.

- To jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema - konstatuje Ewa Sobkowicz. - Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu. Nie mniej piękne i wzruszające są „To świt, to noc”, „Kwiatku mój”, czy też finałowa „Anatewka”.

Kolejny spektakl familijny pod nieco zagadkowym tytułem: "Nie taki Straszny dwór" - to opera w pigułce. Wystawiony zostanie on dwukrotnie (godz. 9.00 i 11.00) w poniedziałek, 16 grudnia. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Centrum Inicjatyw Artystycznych, specjalnie z okazji przypadającej w bieżącym roku 200. rocznicy urodzin twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Czas trwania spektaklu - 1 godz. 15 minut ( bez przerwy), zaś preferowany przedział wiekowy: szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe.

- Przygotowaliśmy specjalny spektakl dla dzieci i młodzieży, który wprowadzi je w piękny świat muzyki i w elegancki świat teatru operowego - zachęca Ewa Sobkowicz. - Możliwe, że dla niektórych będzie to pierwsze zetknięcie z muzyką klasyczną, dlatego wybraliśmy na tę okazję operę Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, opracowaną w wersji kameralnej i skróconej. Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła już najmłodszym widzom. Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe z pewnością przysporzą operze nowe rzesze miłośników. "Straszny dwór"? To brzmi dość groźnie. I jeszcze Opera? Ale bez obaw. Nie wszystko jest takie straszne, jak nam się wydaje. Nie

bójmy się rozpocząć muzycznej edukacji od „Strasznego dworu”, arcydzieła gatunku, jakim jest opera - dodaje.

W trakcie spektaklu młodym widzom towarzyszy narrator, pełniący rolę ich "przewodnika" po odległym czasowo świecie. Wprowadza on swych podopiecznych w realia historyczne, wyjaśnia meandry fabuły w sposób bardzo przystępny i umożliwiający pełne uczestnictwo w wydarzeniu scenicznym. Akcja utworu rozgrywa się w pierwszej połowie XVIII wieku. Bracia Zbigniew i Stefan powracają z wojska i postanawiają, że nigdy nie ożenią się. Ale u starego Miecznika poznają jego córki, które wywierają na braciach wielkie wrażenie. Jednakże Cześnikowa pragnie młodych mężczyzn ożenić z innymi pannami. I dlatego podejmuje próbę skompromitowania braci przed Miecznikiem... Ta historyjka jest pretekstem do ukazania osobliwości polskiego dworu szlacheckiego w czasach jego świetności, postaw patriotycznych, czyniąc to w sposób pełen subtelnego humoru.

Walory edukacyjne widowiska "Pinokio" doceniają nauczyciele lubelskich szkół, którzy każdego roku powracają na nie do Teatru Muzycznego z kolejnymi rocznikami uczniów. Muzyczna wersja przedstawienia opartego na motywach powieści włoskiego pisarza i dziennikarza Carla Collodiego (Lorenziniego) - to magiczne widowisko, które zaprezentowane zostanie w dwa kolejne dni miesiąca - 18 i 19 grudnia (środa-czwartek, godz. 10.00).

- Drewniany pajac podczas wędrówki po ucieczce od swojego kreatora - cieśli Dżepetta - spotyka parę zachłannych cwaniaków - lisa i kota - przypomina Ewa Sobkowicz. - Następnie zostaje on pochwycony i wzięty na smycz przez krewkiego chłopa, a później zatrudniony w teatrze mistrza Ogniojada i ląduje w przepastnym brzuchu ogromnego wieloryba, by w końcu wrócić do domu i zmienić się w prawdziwego chłopca. Barwność i różnorodność scenografii, dynamika, piękne melodie i wymyślne kostiumy sprawiają, że każdorazowo młodzi widzowie zachwycają się bajką i żywiołowo reagują na kolejne przygody małego Pinokia.

A w ostatnią niedzielę 2019 roku (29 grudnia, godz. 17.00) Teatr Muzyczny oferuje swym bywalcom wiązankę festiwalowych wspomnień. Wspaniała zabawa gwarantowana!

- Tym razem w ramach wspólnej zabawy zaprosimy Państwa do wysłuchania największych festiwalowych przebojów - informuje Ewa Sobkowicz. - "Od Opola do San Remo" - to przekrój hitów, które wykonywali znani i do dziś uwielbiani artyści tacy jak: Maryla Rodowicz, Violetta Villas, Anna Jantar, Danuta Rinn, Jerzy Połomski, Andrzej Rosiewicz, Demis Roussos czy zespół Boney M.

Ostatnim wydarzeniem roku (31 grudnia, wtorek, godz. 18.00 i 21.00) będzie w Teatrze Muzycznym "Koncert Sylwestrowy", na który dodatkowo zaprasza organizator koncertu - Fundacja Start Smart. W swej działalności obejmuje ona kulturę, naukę, oświatę, wychowanie i pomoc potrzebującym. Krzewi wiedzę o sztuce, rozwoju i upowszechnia kulturę, współpracuje z instytucjami i organizacjami krajowymi, a także zagranicznymi w zakresie edukacji artystycznej i oświatowej. Fundacja działa na rzecz dzieci, młodzieży, seniorów, osób wykluczonych społecznie, chcących powrócić na rynek pracy oraz urzeczywistnia działania wspierające inne instytucje i fundacje.

Będzie to koncert największych przebojów operetkowo-musicalowo w wykonaniu największych gwiazd polskiej sceny operowej. Alicja Węgorzewska-mezzosopran, Paulina Janczaruk-sopran, Mirosław Niewiadomski-tenor, Jakub Gąska-tenor, z towarzyszeniem orkiestry kameralnej zabiorą widzów w muzyczną podróż przez tajemne krainy West Endu, niezwykle tereny gorącej Hiszpanii i romantycznych Włoch. - Będzie to niepowtarzalna uczta muzyczna w zaczarowanej krainie opery, operetki i musicalu - obiecuje Ewa Sobkowicz. - W programie znajdą się utwory z "Carmen", "My Fair Lady", "West Side Story", "Cygańskiej Miłości" czy "Hrabiny Maricy". Usłyszeć będzie można porywające czardasze, ogniste habanery, przebojowe, znane i podziwiane arie operowe, operetkowe i musicalowe. Gwarantujemy światowy poziom koncertu, wzruszenie i emocje długo zostające w pamięci - dodaje.

Aktualności Teatru Muzycznego w Lublinie można na bieżąco śledzić na www.teatrmuzyczny.eu. Bilety mogą zostać zakupione zarówno w kasie, jak i przez Internet. Na wszystkie wydarzenia możliwa jest również telefoniczna wstępna rezerwacja biletów.

BEZ ŚCIEMY: Na scenie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3