Spór zakończony. Prezydent Chełma i wójt gminy Chełm zawarli porozumienie. Miasto zyska 470 ha pod przyszłe inwestycje. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Spór pomiędzy miastem a gminą Chełm został zażegnany. Prezydent Chełma Jakub Banaszek i wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba, w trosce o przyszłość miasta i gminy oraz Ziemi Chełmskiej, zawarli w piątek porozumienie.

- Wierzymy, że zawarty kompromis będzie stanowił przełom w naszych relacjach oraz istotny krok w stronę zacieśnienia współpracy na rzecz rozwoju regionu. Wspólnie stoimy na stanowisku, że dobro mieszkańców winno być priorytetem dla samorządowców - podkreślają włodarze miasta Chełm i gminy Chełm.

Konflikt dotyczący pomysłu przyłączenia 8 sołectw gminy Chełm do miasta trwał od początku września.

Prezydent Jakub Banaszek zabiegał o to, aby około 20 proc. terenów gminy włączyć do miasta. Podkreślał, że miasto potrzebuje terenów inwestycyjnych pod Euro-Park. Dzięki temu nastąpiłby rozwój nie tylko miasta, ale całego regionu.

Niestety pomysł ten spotkał się z ostrym sprzeciwem, nie tylko wójta gminy Chełm, ale też wszystkich mieszkańców gminy. Jak podkreślał wójt Wiesław Kociuba, prezydent wybrał najbardziej atrakcyjne tereny i gdyby zostały włączone do miasta gmina straciłaby około 6 tys. mieszkańców spośród 15 tys. oraz prawie 10 mln zł rocznie dochodu. Ponadto mieszkańcy obawiali się, że zbyt dużo stracą przy włączeniu do miasta. Dlatego rozpoczęły się protesty mieszkańców. Na posesjach pojawiły się banery i flagi. Mieszkańcy wielokrotnie protestowali nie tylko w Chełmie, ale wybrali się też licznie do wojewody lubelskiego.

Przełom w sporze nastąpił po wizycie obu samorządowców w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie wstępnie udało się dojść do kompromisu.

Jego ostatecznym efektem było podpisanie porozumienia 22 października w Chełmie.

W związku z podpisanym porozumieniem samorządy wystąpiły do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o korektę wniosku z 20 września 2021 roku w sprawie poszerzenia granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa znajdujące się obecnie w granicach gminy: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia, oraz części obszarów: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. O te tereny zabiegał wcześniej prezydent Chełma.

- W toku negocjacji strony wypracowały wspólne stanowisko, w ramach którego proponują odstąpienie od prowadzenia postępowania w obecnym kształcie terytorialnym i procedowanie wniosku zakładającego rozszerzenie granic administracyjnych Miasta Chełm wyłącznie o tereny potencjalnie inwestycyjne niezamieszkałe, zlokalizowane w miejscowościach Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka, o pow. 470 ha. - informują samorządowcy we wspólnym komunikacie.

Wszelkie decyzje uwzględniające zmiany zawarte w porozumieniu nadal pozostają w kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czy mieszkańcy gminy Chełm są zadowoleni z zawartego porozumienia?

- Niewątpliwie jest to połowa sukcesu, teraz ostateczną decyzję podejmie ministerstwo. Najważniejszy jest fakt, że mieszkańcy zostaną w naszej gminie i z tego wszyscy cieszymy się najbardziej, gdyż do miasta przejdą tereny niezamieszkałe. To stanowi nasz sukces. Pan prezydent otrzymał tereny inwestycyjne - 470 ha, teraz będzie mógł zabiegać o stworzenie Euro-Parku i nowych miejsc pracy. Nam wszystkim zależy na rozwoju regionu - mówi Katarzyna Lewandowska mieszkanka gminy Chełm..

Szczegółowy wykaz przekazanych działek, objętych ewentualnym wyłączeniem z gminy Chełm i włączeniem do miasta Chełm, można zobaczyć na załączonych grafikach.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie