Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny 2011: Odwiedzą nas w domu i przepytają

redakcja
redakcja
Już jutro do naszych drzwi może zapukać ankieter, który zapyta ...
Już jutro do naszych drzwi może zapukać ankieter, który zapyta ... Maciej Kaczanowski
Już jutro do naszych drzwi może zapukać ankieter, który zapyta czy braliśmy ślub, ile mamy dzieci i czy chodzimy do kościoła. Wszystko dlatego, że rozpoczyna się spis powszechny.

Nie za bardzo mam czas na przyjmowanie obcych ludzi i rozmawianie z nimi na swój temat – mówi Agata Król, mieszkanka Czechowa. – Ale jeśli zostanę wytypowana do udzielenia odpowiedzi, to nie będzie wyboru. Porozmawiam.

Spis jest obowiązkowy. – Jeśli odwiedzi nas rachmistrz, mamy go przyjąć. Tylko w wyjątkowych przypadkach możemy poprosić o przeprowadzenie wywiadu w innym terminie – tłumaczy Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Ankieterzy mogą wcześniej umówić się na wizytę, ale nie jest to konieczne.

Osoby, które będą dokonywać spisu, odwiedzą nas od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 20.00. W weekendy zakończą pracę dwie godziny wcześniej.

Każdy rachmistrz musi mieć ze sobą identyfikator ze zdjęciem oraz dowód osobisty. W razie wątpliwości, możemy zadzwonić, by sprawdzić jego tożsamość. GUS uruchomił w tym celu specjalne infolinie (800 800 800 – bezpłatna dla telefonów stacjonarnych, 22 44 44 777 – płatna dla telefonów komórkowych).

W Lublinie spis przeprowadzi 109 rachmistrzów. Odwiedzą 22 tys. domów. O co będą pytać? Cała ankieta obejmuje 13 zagadnień. Od podstawowych informacji o rodzinie, po sytuację materialną i o przynależność narodową. W przypadku zarobków, ankieter nie będzie pytał o ich wysokość. Nie powinien również zbierać danych o miejscu zatrudnienia.

Rachmistrzowie mogą natomiast zapytać, czy braliśmy ślub w kościele, czy w urzędzie? Jakie są nasze plany prokreacyjne i przynależność religijna. Odpowiedź na te pytania jest dobrowolna.

– Warto jednak udzielić odpowiedzi – przekonuje Markowski. – To bardzo cenne informacje, przydatne m.in. dla prowadzenia polityki społecznej czy planowania potrzeb edukacyjnych. To dziedziny, które mają wpływ na życie każdego z nas.

Spis potrwa do końca czerwca. Można się też spisać samodzielnie, siadając przy komputerze. Wystarczy odwiedzić stronę www.spis.gov.pl. Elektroniczny formularz ma kilkanaście pozycji. Jest też wersja rozszerzona, składająca się z ok. 120 pytań. Przeznaczona jest tylko dla 20 proc. ankietowanych.

Formularz możemy wypełniać przez dwa tygodnie od daty pierwszego zalogowania. Kto nie zmieści się w tym terminie, może się spodziewać wizyty lub telefonu od rachmistrza, który uzupełni dane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto