Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Soja - skarbnica dobrego białka

(jed) (d)
Ludzie, którzy swoją dietę opierają głównie na soi i jej przetworach, rzadziej chorują na nowotwory, mają więcej energii, gładszą skórę i dożywają późnej starości. Dotyczy to głównie narodów azjatyckich.

Ludzie, którzy swoją dietę opierają głównie na soi i jej przetworach, rzadziej chorują na nowotwory, mają więcej energii, gładszą skórę i dożywają późnej starości. Dotyczy to głównie narodów azjatyckich.

Popularność soi rośnie z roku na rok, głównie za sprawą wartościowego białka, które przypomina to zawarte w mięsie, ale łatwiej przyswajalnego. Choć soja należy do roślin o dużej zawartości tłuszczu - 20 proc. to jest on bardzo odżywczy, ponieważ zawiera wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Soja to także doskonałe źródło witamin z grupy B, potasu, żelaza, fosforu, wapnia i magnezu.

Enzym młodości

W ziarnach soi odkryto również koenzym Q 10. Można go w naturalnej formie znaleźć tylko w mleku matki oraz właśnie w soi. W organizmie człowieka jest on odpowiedzialny za magazynowanie energii w komórkach oraz prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Poziom naturalnego koenzymu Q 10 spada wraz z wiekiem. Jeśli nie dostarczymy go w postaci suplementów diety (specjalne preparaty można kupić w aptece lub sklepach ze zdrową żywnością) nasze ciało i umysł zaczną się starzeć w przyspieszonym tempie. Niedobór organizmu powoduje przedwczesne oznaki starzenia. Dieta bogata w soję i przetwory sojowe w pełni zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Jego dobroczynny wpływ dostrzegli naukowcy badający dietę Japończyków i innych nacji azjatyckich, w których jadłospisie soja zajmuje ważne miejsce.

Soja kontra rak

Jest ponad 500 przepisów kulinarnych wykorzystujących tę rośliny. Jeżeli nie mamy pomysłu jak ją przyrządzić, możemy kupować gotowe półprodukty: mleko sojowe, serek tofu, pastę miso, tempeh (to podstawa kuchni azjatyckiej w łatwo przyswajalnej dla organizmu formie) oraz kotlety sojowe, parówki, pasztety, desery (nawet krówki, batony, budynie). Na bazie soi można przygotowywać zupy, sosy, kotlety, pasty, farsze do pierogów i setki innych dań. Obecność tej rośliny w codziennej diecie znacznie obniża ryzyko wystąpienia raka. Jej tajemnica tkwi w genisteinie, czyli izoflawonie powstrzymującym rozwój komórek nowotworowych przez ograniczanie dostarczania tlenu i składników odżywczych wpływających na ich szybki rozwój.

Gdy nie możesz krowiego

Mleka od krowy nie można pić przy chorobie wrzodowej, nadkwasocie, artretyzmie, chorobach nerek, wątroby, jelit, bólach głowy, nadciśnieniu, łuszczycy, alergii. Ale są jeszcze inne rodzaje mleka, które są doskonałymi substytutami krowiego produktu.

sojowe - dużo w nim białka, węglowodanów, dobrych tłuszczów oraz witamin i minerałów (szczególnie wapnia, fosforu i witaminy D). Polecane jest przy stosowaniu diet oraz dla wegetarian.

od kozy - jest chudsze od krowiego, a przez to łatwiej przyswajalne przez organizm. Obniża poziom cholesterolu, rzadko wywołuje uczulenia. Jego skład jest najbardziej zbliżony do mleka matki, dlatego można je podawać już małym dzieciom. Jest bogate w witaminy i mikroelementy, a ponadto pomaga przy kłopotach z przewodem pokarmowym.

Wzorowa kuchnia azjatycka
Badania wykazały, że mieszkańcy takich krajów, jak: Japonia, Tajlandia czy Chiny, znacznie rzadziej chorują na raka czy miażdżycę. Dzieje się tak dlatego, że ich dieta jest bogata w kiełki (szczególnie soi), ser tofu, mleko sojowe i brązowy ryż. Udowodniono, że są to produkty, które zapobiegają nowotworom. Dodatkowo wzmacniają one serce i układ krążenia, a azjatyckie przyprawy m.in. curry, skutecznie chronią przed miażdżycą. Podobnie na stan zdrowia wpływają ryby i owoce morza, których w kuchni azjatyckiej nie brakuje.

Pod wieloma postaciami
W sklepach dostępne są nie tylko kotlety sojowe, ale też kiełbaski, flaki, gulasz, pasztet, makaron, sos sojowy czy serek tofu.

• mąka sojowa – najlepsza jest do ciast, gorzej wychodzą z niej makarony i inne potrawy mączne

• mleko sojowe – choć zawiera mniej wapnia i witaminy D niż krowie, jest równie smaczne i pożywne. Doskonale sprawdza się jako składnik koktajli i deserów.

• tofu – ma łagodny smak, dlatego znajduje uznanie wielu smakoszy. Dwa najbardziej popularne gatunki to tofu twarde (nadaje się do potraw gotowanych) i tofu miękkie (doskonałe do sałatek, zapiekanek).

• sos sojowy – powstaje przez sfermentowanie ziaren soi i pszenicy. Chiński jest słony i ostry, natomiast japoński – słodki i łagodny.
• miso – to gęsta masa z soi, soli i sfermentowanego ryżu (lub jęczmienia). Można ją stosować jako przyprawę do zup i sosów.

• tempeh – jest to sfermentowana masa sojowa, dojrzewająca z grzybami pleśniowymi. Ma on lekko orzechowy, zbliżony do grzybów smak, a w konsystencji przypomina delikatne mięso. Tempeh można piec na grillu, smażyć na patelni w postaci pasztecików, dodawać do zupy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto