Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieg przygniótł nasze spółdzielnie

Redakcja
Odśnieżanie chodników, dachów i osiedlowych uliczek będzie kosztować spółdzielnie mieszkaniowe znacznie więcej niż w ubiegłym roku. A wszystko przez srogą zimę, która nie szczędzi nam śniegu i wydatków. Władze lubelskich spółdzielni już szukają sposobu na znalezienie dodatkowych środków na zimowe porządki na osiedlach.

- Nie ma się co oszukiwać: tegoroczna zima z pewnością odbije się na naszym budżecie, bo koszty odśnieżania będą wyższe niż zaplanowano - podkreśla Ryszard Petkowicz, prezes Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz.

Lokatorzy tej spółdzielni odczują to we własnych portfelach, ale dopiero w przyszłym roku. - Prawdopodobnie trzeba będzie podnieść opłaty eksploatacyjne o ok. 10 proc. - szacuje prezes Petkowicz.

Pozostałe spółdzielnie podwyżek też nie wykluczają, ale podkreślają, że w pierwszej kolejności będą szukać oszczędności w innych obszarach. I tak mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będą musieli obejść się bez wszystkich zaplanowanych na ten rok nasadzeń drzew i krzewów.

- Zrobimy wszystko, żeby nie przekroczyć naszego budżetu, a tym samym nie obciążać dodatkowymi kosztami lokatorów. Oszczędności spróbujemy znaleźć m.in. w nakładach na zieleń - informuje Wojciech Lewandowski, z-ca prezesa LSM.

Podobny pomysł ma Jan Szacoń, szef Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Motor: - Nadrobimy straty dzięki oszczędnościom - zapewnia.

Żeby uchronić się przed dodatkowymi kosztami, spółdzielnie organizują własne ekipy odśnieżające.

- Usuwanie śniegu naszym sprzętem i przez naszych ludzi jest o wiele tańsze. W największe śnieżyce musimy jednak posiłkować się firmami zewnętrznymi - podkreśla Sławomir Osiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów.

Spokojni o swoje portfele mogą być natomiast mieszkańcy lokali komunalnych. Tutaj nie ma mowy o podniesieniu czynszu, który ustala Rada Miasta. O odśnieżanie osiedli i usuwanie sopli z dachów dbają administratorzy budynków, którzy w tak srogą zimę muszą się liczyć ze stratami.

- Administrator wynegocjował określone stawki za utrzymanie budynku w odpowiednim stanie. Nie ma mowy o dopłacaniu z naszej strony do tego zadania, a zwłaszcza z kieszeni lokatorów - wyjaśnia Artur Cichoń, rzecznik prasowy Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto