Nasza Loteria

Smog w Lublinie - 5.12.2023. Jakie jest zanieczyszczenie powietrza?

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Nie wychodź z domu bez sprawdzenia, czy w Lublinie jest smog
Nie wychodź z domu bez sprawdzenia, czy w Lublinie jest smog Małgorzata Genca
Czy 5.12.2023 w Lublinie jest smog? Ile wynosi PM10 i PM2.5? Sprawdź, czy zdrowe będzie przebywanie na zewnątrz we wtorek. Porównaj, jak stan powietrza w Lublinie zmieniał się w ostatnich dniach. Zawroty głowy to częsty objaw zbyt długiego wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Spis treści

Poziom smogu 5.12.2023 w Lublinie

Powietrze jest jeszcze całkiem dobre pomimo przekroczenia norm. 🤨
Małe dzieci i starsze osoby mogą jeszcze spędzić trochę czasu na dworze.

To, czy jest smog i jaka jest teraz jakość powietrza w Lublinie, ostatnio sprawdzałam o godz. 09:54. Uśrednione dla Lublina pomiary jakości powietrza wynosiły wtedy:

  • skażenie PM2.5: 104% normy (26 µg/m³). Zanieczyszczenie nie zmieniło się.
  • skażenie PM10: 125% normy (50 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.

Zadbaj o powietrze w domu

Materiały promocyjne partnera

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

  • 5.12.2023

    • PM2.5: 28 µg/m³
    • PM10: 60 µg/m³
  • 4.12.2023

    • PM2.5: 26 µg/m³
    • PM10: 56 µg/m³
  • 3.12.2023

    • PM2.5: 14 µg/m³
    • PM10: 30 µg/m³
  • 2.12.2023

    • PM2.5: 23 µg/m³
    • PM10: 50 µg/m³
  • 1.12.2023

    • PM2.5: 39 µg/m³
    • PM10: 82 µg/m³
  • 30.11.2023

    • PM2.5: 18 µg/m³
    • PM10: 37 µg/m³
  • 29.11.2023

    • PM2.5: 15 µg/m³
    • PM10: 33 µg/m³
  • 28.11.2023

    • PM2.5: 15 µg/m³
    • PM10: 30 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

  • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
  • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Szukasz maseczki przeciwsmogowej?

Materiały promocyjne partnera

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Okazje

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system Sensor.Community oraz GIOS. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Polecamy na smog i nie tylko

Smog w liczbach

  • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
  • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
  • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
  • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku _3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

od 7 lat
Wideo

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jakub
Artykuł ma poważny błąd. WHO w 2021 ustaliło dobową normę PM2.5 na 15 μg /m3 (zrodlo: https://www.who.int/news-room/feature-stories/detail/what-are-the-who-air-quality-guidelines). Proszę to poprawić, bo wprowadzacie mieszkańców Lublina w ppwazny błąd. Dziś 13.09, wczoraj 12.09 i przedwczoraj 11.09 stan powietrza poważnie przekroczył wszelkie normy, w niektórych miejscach, nawet niemal 10-krotnie! (około 130 μg/m3). Poza tym nie wiem na czym bazujecie pomiary, ale wartość uśredniona może dać ludziom fałszywe poczucie, że powietrze jest ok. Nie jest ok!

U mnie w mieszkaniu po otworzeniu okien na chwile pokazywało mi PM 2.5 w okolicach 35-40 μg/m3. Dlatego przez pierwsze pół dnia nie otwierałem praktycznie z jednej strony okien.
M
Michał

Jak czytałem przeróżne artykułu to wynika z tego ,że węgiel nas tak szybko nie opuści . Chcąc nie chcąc dalej ludzie będą smrodzić jeśli nie pójdą inną drogą . Ja mam paliwo pelletowe ,co wiąże się z tym ,że moja kotłownia jest ogarnięta , kocioł dłużej spala pallet , a koszty spadają .

http://www.cenypaliw.eu/

G
Gość
13 listopada, 13:49, Justyna:

https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/

polecam program Czyste Powietrze. Pomagają wypełnić wniosek o dofinansowanie i pomagają dobrać odpowiednie urządzenie zgodnie z preferencjami.

Ja również polecam, szybka profesjonalna pomoc w doborze kotła . Dzięki nim mam kocioł eei pellets z systemem ecodesing.

J
Justyna

https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/

polecam program Czyste Powietrze. Pomagają wypełnić wniosek o dofinansowanie i pomagają dobrać odpowiednie urządzenie zgodnie z preferencjami.

M
Monika

Jak dla mnie to najpiękniejszy był czas kiedy montowali mi w kotłowni kocioł eei pellets. Technologia , wydajność oraz ekodesign mówi sama za siebie . Jestem mega szczęśliwa oraz mąż również . Wszystko ustala telefonem . Teraz wiem ,że jestem bezpieczna oraz posłuży nam naszej rodzinie na długie lata .

A
Asia

Wszystkim, którzy jeszcze użytkują kopciuchy polecam skorzystanie z obecnie dostępnych dotacji i zakup porządnego kotła pelletowego. Wzbraniałam się przed wymianą a od kiedy w kotłowni mam EEI PELLETS od Kostrzewy https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/eei-pellets dopiero wiem, że żyję - mogę wyjechać i wracam do ciepłego domu, jest czysto w kotłowni, bezpiecznie i w dodatku ekologicznie.. no czego chcieć więcej?

A
Aleksandra

Smog jak był tak i jest.. warto by użytkownicy kopciuchów pochylili się w końcu nad wnioskiem np do "czystego powietrza" na wymianę źródła ciepła. Wiem, że wielu ludzi jest zniechęconych biurokracją ale i na to jest sposób.. sama byłam przerażona wnioskami itp, ale zostawiłam kontakt do siebie na stronie : https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ oddzwonili i bezproblemowo pomogli mi przejść przez całą procedurę przyznawania dofinansowania, pomogli również wybrać pod mój dom odpowiednie źródło ciepła, ja postawiłam na kocioł pelletowy Kostrzewy. POLECAM!

m
mafka
4 kwietnia, 17:45, varga:

Zobaczcie, ruch na ulicach ustał, a smog nadal jest... Czyli tzw. kopciuchy najwięcej szkodzą. U mnie w okolicy to masakra. Dlatego kupiłem do domu filtr powietrza KJ350F z nawilżaczem i mogę oddychać czystym powietrzem.

Dobry filtr w domu to podstawa. Jakie on ma funkcje?

v
varga

Zobaczcie, ruch na ulicach ustał, a smog nadal jest... Czyli tzw. kopciuchy najwięcej szkodzą. U mnie w okolicy to masakra. Dlatego kupiłem do domu filtr powietrza KJ350F z nawilżaczem i mogę oddychać czystym powietrzem.

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto