MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ślub i wesele na żydowską nutę (wideo)

Dorota Krupińska
Dorota Krupińska
Mężczyźni na żydowskim weselu bawią się oddzielnie. Panna młoda nie mówi nic i siedem razy okrąża pana młodego - te i wiele innych ciekawych obrzędów mogli dziś oglądać lublinianie.

Inscenizacją ślubu rozpoczęły się dni kultury żydowskiej, „Tradycja wciąż żywa”. Przez kolejne dni lublinianie będą mogli oglądać święto Chanuki, Purim. 12 czerwca zakończą się szabasem w Jesziwie Chachmej Lublin.

Organizatorem jest Magda Grzebalska, miłośniczka i pasjonatka kultury żydowskiej. - Kiedyś miałam okazję być w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej, uczestniczyć w ich świętach, było to niesamowite przeżycie - opowiada. - Lublin to miasto z tradycjami żydowskimi, chciałam więc wszystkim pokazać jak wyglądają ich święta i zabawy. Ślub i wesele odbyły się przed kawiarnią Mandragora.

Goście kawiarni dopisali. Włączyli się do zabawy weselnej. Panie utworzyły wokół panny młodej koło, mężczyźni zatańczyli z panem młodym. – Ślub żydowski zupełnie różni od naszego, w trakcie ślubu panna młoda nie mówi nic, jest bardzo skromnie ubrana i ma cały czas welon na twarzy. Pan młody wypowiada dwa zdania. Odczytywane są błogosławieństwa i posag ślubny panny młodej. Pannie młodej  nie wolno dać obrączki panu młodemu pod chupą czyli baldachimem. ślubnym. Jeżeli nowożeńcy pragną wymienić się obrączkami, to mogą to zrobić później. W rodzinach ortodoksyjnych panna młoda po ślubie goli głowę i zakłada perukę – opowiada Magda Grzebalska.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto