Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławin: Maszt telefonii komórkowej na hotelu Willowa wzbudził obawy mieszkańców

Redakcja
Na hotelu Willowa przy ulicy o tej samej nazwie pojawił się w ostatnich dniach maszt przekaźnikowy operatora sieci komórkowej Play. Wzbudził nie tylko zainteresowanie, ale i obawy okolicznych mieszkańców.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

- Proszę zainteresować się tym nowym obiektem, bo nikt niczego z nami nie uzgadniał, a teraz chcą nas potruć – napisała do mnie mieszkanka pobliskiego osiedla. - Kto to widział na tak niskim budynku i tak blisko od domów mieszkalnych ustawiać przekaźniki? Im chodzi tylko o pieniądze, a nam chodzi o nasze zdrowie.

- Rzeczywiście, zgodnie z prawem wydzierżawiliśmy operatorowi sieci komórkowej tylko fragment powierzchni dachu naszego obiektu, a on już zobligowany był do uzyskania wszystkich pozwoleń na tę inwestycję – wyjaśnia Artur Tomczyk, jeden z właścicieli hotelu Willowa.

Od końca 1996 roku, kiedy to w Lublinie pojawiły się pierwsze maszty przekaźnikowe Plusa, Ery i Idei, mija już prawie 16 lat.
Komórka dawniej wywoływała zaciekawienie, nierzadko pożądanie, była niekiedy oznaką wyższego statusu społecznego, urządzeniem ekskluzywnym nie na każdą kieszeń. Obecnie stała się nakazem chwili, bez którego trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka. Telefony komórkowe posiadają już nie tylko młodzi biznesmeni, parlamentarzyści, znani politycy czy dobrze sytuowane osoby, ale też urzędnicy, handlowcy, kierowcy, nauczyciele, studenci, a nawet księża, uczniowie i nierzadko już przedszkolaki. Są nawet wersje dla seniorów i osób sprawnych inaczej.

Ale jednocześnie nawet nieznaczne promieniowanie emitowane przez takie urządzenia oraz maszty przekaźnikowe budzi wielkie emocje.

Naukowcy niejednokrotnie wypowiadali się już na temat nieudokumentowanej jeszcze, ale mało prawdopodobnej szkodliwości dla ludzkiego organizmu takiej emisji. Pewnej grupy osób to jednak nie przekonuje, a uspokajające opinie specjalistów nie trafiają do przekonania. Nie są akceptowane, podobnie jak i przekaźniki GSM, bez których komórki nie mogą działać. A telefonami posługują się przecież zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy masztów przekaźnikowych telefonii komórkowej.

Mówią: komórki – tak, przekaźniki – nie! Ale obydwa te komponenty są nierozerwalnie ze sobą związane!

- Konieczność rozmieszczenia poszczególnych przekaźników, na których zlokalizowane są podłużne antenki poszukujące abonenta, szacunkowo oceniają nasi planiści – informuje Roman Należyty z warszawskiej centrali sieci Play. – One to właśnie zapewniają szybką i jakościowo dobrą łączność. W rejonie ul. Willowej ze względu na słaby zasięg trzeba było zainstalować przekaźnik i stąd nasza reakcja. Przed zainstalowaniem uzyskaliśmy wszystkie wymagane pozwolenia - ze Starostwa Powiatowego, z Urzędu Regulacji Elektronicznej, ze Stacji Ochrony Środowiska i z sanepidu. Na tej podstawie ustawiliśmy przekaźnik na dachu hotelu Willowa – dodaje.

Ale urządzenie nie jest jeszcze włączone.

- Kilkanaście dni temu zakończyliśmy montaż i czekamy na możliwość włączenia przekaźnika na pełną moc, która w trakcie eksploatacji nigdy i tak nie będzie stosowana – twierdzi Roman Należyty. - Chodzi o to, by  sanepid będzie prowadził wówczas pomiary techniczne, po których dopiero wydana zostanie nam decyzja o możliwości rozpoczęcia pracy przekaźnika.

Nie ma się więc czego obawiać, bo przekaźniki GSM, podobnie jak i telefony komórkowe są potrzebne.
A o to, czy nie emitują one szkodliwego dla człowieka promieniowania, dbają specjalnie powołane do tego celu urzędy.


Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto