Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami lubelskich Żydów po indeks na najlepsze uczelnie

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Ich fascynacja kulturą żydowską może stać się przepustką na najlepsze polskie uczelnie. Lubelscy licealiści zakwalifikowali się do finału „Historia i kultura Żydów polskich”.

Wiele czasu spędzili przygotowując swoje prace o kulturze żydowskiej na Lubelszczyźnie. Teraz zawalczą w finale konkursu o tej tematyce, organizowanego cyklicznie przez Fundacje Shalom. Udało nam się porozmawiać z jednym z nich.

Adam Rządkowski jest uczniem III L.O. im. Uniii Lubelskiej w Lublinie. Pochodzi z Kazimierza Dolnego i od lat interesuje się kulturą żydowską.

– Tę pasję zaszczepił we mnie mój dziadek, który pochodzi z Kazimierza. To dawne żydowskie miasteczko – mówi licealista. – Kiedy dowiedziałem się o konkursie uznałem, że to doskonała okazja, by zgłębić swoje zainteresowania. - opowiada.

„Żydzi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w I połowie XX w. Dzieje i kultura” to tytuł pracy Adama. – Opisałem w niej XIX-wieczne miasteczko, w którym dawni Żydzi i katolicy żyli w pełnej symbiozie. Starałem się podkreślać ich zażyłość – mówi Adam.

Od 23 do 25 kwietnia w Warszawie trwać będzie finał konkursu. Podczas eliminacji każdy z uczestników będzie odpowiadał na pytania dotyczące jego pracy przed jury.

W komisji znajdą się pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

- Zwycięzca będzie miał do wyboru indeks na historię lub filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim lub judaistkę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dodatkową nagrodą będzie tygodniowy pobyt w Izraelu – mówi Małgorzata Pietrucha, współorganizator konkursu.

– Nie myślę o tym czy wygram. Jestem pewien swojej wiedzy i cieszę się, że przy okazji konkursu mogłem dowiedzieć się więcej na ten temat – podkreśla Adam Rządkowski.

„Historia i kultura Żydów polskich”, to konkurs organizowany co dwa lata wśród licealistów, gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych na terenie całego kraju.

– Dobrze, że młodzi ludzie mają okazję wziąć udział w takich wydarzeniach. W polskich szkołach zbyt mało uwagi poświęca się kulturze żydowskiej, po której podróż może stać się czymś pochłaniającym i fascynującym – uważa Adam.


Jesteś tegorocznym maturzystą? Zajrzyj do specjalnego serwisu maturalnego przygotowanego przez MM-kę!

Matura 2010 i 2009: Arkusze, pytania, odpowiedzi, wyniki, zadania, testy

Testy gimnazjalne 2010 i matura 2010: Przecieki i arkusze - tego szukają uczniowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto