Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedmiolatka wezwała pomoc. Zadzwoniła na numer alarmowy 112. Gratulacje Misi składał sam wojewoda

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Siedmioletniej Misi podczas wizyty u wojewody towarzyszyła mama Beata i tata Marcin, który pracuje jako strażak
Siedmioletniej Misi podczas wizyty u wojewody towarzyszyła mama Beata i tata Marcin, który pracuje jako strażak Biuro Wojewody Lubuskiego
Aż 75 proc. zgłoszeń przyjmowanych pod numerem 112 jest fałszywych. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzono także u wojewody lubuskiego. Gościem specjalnym była Michalinka Naks z Ługowa.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112, który przypada 11 lutego, w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja, dotycząca współpracy jednostek w ramach systemu powiadamiania ratunkowego.

Szczególnym gościem wydarzenia była Michalina Naks z Ługowa i jej rodzice - Beata i Marcin. Siedmiolatka wykonała połączenie na numer alarmowy 112, ratując w ten sposób życie swojej mamy. Wieczorem, Misia z mamą były same w domu, kiedy pani Beata omdlała osunęła się na podłogę. Jak wówczas postąpiła mała bohaterka, opisywaliśmy na łamach naszego tygodnika.

W nagrodę za swoją postawę Misia otrzymała prezenty od Centrum Powiadamiania Ratunkowego i innych służ wojewódzkich. Zwiedziła również gabinet wojewody i udała się na najwyższe piętro LUW, by obejrzeć panoramę miasta.

- Byliśmy mile zaskoczeni już samym zaproszeniem - przyznaje Beata Naks, mama dzielnej dziewczynki. - W urzędzie wojewódzkim wszyscy wiedzieli, kim jest Michalina, mimo że jej osobiście nie znali.

Wizyta u wojewody była dla Misi wielkim przeżyciem: zwiedzanie urzędu, pierwszy wywiad przed kamerą i wokół sami dorośli.

- Początkowo czuła się bardzo zawstydzona, ale wszystko minęło kiedy dostała ogromnego misia i pieska strażaka. My za to dostaliśmy piękny list gratulacyjny od pana wojewody, w którym napisał, że taka wiedza (jaką ma Misia - red.) procentuje i jest na wagę życia. I tu zgadzamy się całkowicie - zaznacza pani Beata.

Kiedy nagłośniliśmy zdarzenia, w wielu rodzinach zadawano pytanie - jak byś ty się zachował w takiej sytuacji? - I to chyba najważniejsze w tym wszystkim, że wiele osób zdało sobie sprawę z tego, że taka sytuacja również im może się zdarzyć - podkreśla mama dziewczynki.

O Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Wciąż zbyt mało osób wie, że 112 to numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym), a numer jest dostępny jest przez całą dobę.

Co ważne, korzystanie z numeru alarmowego 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie się ze służbami ratowniczymi o każdej porze dnia i nocy na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej.

Co nowego w CPR?

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w minionym roku wdrożyło nowe procedury do obsługi zdarzeń na przejazdach kolejowych, aplikację eCall (ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych) oraz aplikację SMS 112 (narzędzie umożliwiające przyjmowanie zgłoszeń alarmowych od osób niesłyszących), która jest obecnie w fazie testowej.

POLECAMY: Zielona Góra. Fundacja PGE Energia Ciepła darczyńcą karetki do ratowania noworodków

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto