Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są powody do radości. Odkryto 20 nowych stanowisk widłozębu zielonego w RPN

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Widłoząb zielony
Widłoząb zielony Roztoczański Park Narodowy
To bardzo interesujący mieszkaniec Roztocza. Widłoząb zielony układa się w zbite, zwykle zielone darnie o jedno- lub dwucentymetrowych łodygach i dość sztywnych, łatwo łamliwych liściach. Obszar Roztoczańskiego Parku Narodowego jest jedną z najliczniejszych ostoi występowania tego „priorytetowego” gatunku w Polsce. Ostatnio odkryto 20 nowych stanowisk, gdzie ta roślina bytuje.

Mszaki chronione stanowią jedną trzecią brioflory (chodzi o dział botaniki badający mszaki) Roztocza. Trudno ich tam nie zauważyć. Jak czytamy w obszernej książce pt. „Roztocze. Przyroda i człowiek” wydanej przez Roztoczański Park Narodowy, w tej grupie 21 gatunków jest chronionych ściśle, 82 częściowo, a 58 należy do zagrożonych.

W dolinie rzeki Świerszcz

Swoje stanowiska mają na tym terenie również mchy uznawane za priorytetowe w skali całej Unii Europejskiej (niemal w całości występuje on na terenie UE, a ich „los” zależy od ochrony przez wspólnotę). Wśród nich jest Dicranum Viride, czyli widłoząb zielony. To bardzo rzadki gatunek. W Polsce ma status ściśle chronionego, zagrożonego. Dotyczy to także całej Europy.

Nic dziwnego, że interesują się nim botanicy. Roztoczański Park Narodowy realizuje właśnie projekt badawczy pod nazwą: „Stan zachowania populacji mchu widłozęba zielonego Dicranum Viride w południowej części RPN (dolina Świerszcza)”. Realizują go: dr Robert Zubel (UMCS) oraz Zbigniew Maciejewski (RPN).

Ostatnio naukowcy przebadali część doliny rzeki Świerszcz. Przyniosło to ciekawe odkrycie. Odnaleziono 20 nowych stanowisk widłozęba zielonego. Teraz zatem na terenie RPN jest ich już 62, z czego aż 52 odkryto w ramach realizowanego obecnie projektu. Badania będą nadal prowadzone, bo istnieje możliwość, że widłoząb zielony występuje także w innych częściach RPN.

Niewielkie populacje

Ten gatunek bytuje najczęściej w rejonach górskich. RPN położony jest jednak w pasie wyżyn. Stanowiska widłozęba zielonego na takim terenie występują nieliczne. Mają się jednak dobrze.

„Na wszystkich stwierdzonych stanowiskach w RPN gatunek ten obecnie nie jest zagrożony, choć tworzy z reguły niewielkie populacje” – zapewniają dr Robert Zubel oraz Zbigniew Maciejewski na stronie RPN (w informacji nt. prowadzonego projektu).

- Jest to bez wątpienia jedno z najliczniejszych siedlisk tego gatunku w naszym kraju – dodaje w rozmowie z nami Zbigniew Maciejewski.

Ten gatunek spotkamy głównie na korze buków, w lasach grądowych (to wielogatunkowy i wielowarstwowy las liściasty, zazwyczaj z przewagą dębów i grabów) w bagiennych lasach olszowych (zwykle z dominacją olszy czarnej).

W naszym kraju występowanie widłozębu zielonego stwierdzono m.in. w Ojcowie, na Pomorzu oraz Górnym Śląsku. Żyje także w okolicach Białowieży. Ten gatunek łatwo podobno pomylić z widłozębem płowym, bo jest do niego bardzo podobny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są powody do radości. Odkryto 20 nowych stanowisk widłozębu zielonego w RPN - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto