Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza program "Z tańcem za pan brat" dla niesłyszących (ZDJĘCIA)

Małgorzata Wielgosz
Rusza program "Z tańcem za pan brat" dla niesłyszących
Rusza program "Z tańcem za pan brat" dla niesłyszących Kamil Artur Kuliński
Czy oni są gorsi? Niesłyszący są świetnymi tancerzami, co pokazał program „Taniec lekarstwem na zdrowie” autorstwa Ryszardy Todys. Już od października startuje kolejny z tej serii „Z tańcem za pan brat” w Klubie Osiedlowym Miniatura przy ul. Śliwińskiego 1 w Lublinie.

Walc wiedeński, cha-cha, jive, samba, quick step, tango, układ disco to wszystko opanowali niesłyszący i niedosłyszący pod okiem instruktora tańca Michała Oleszczyńskiego. Umiejętności pokazali na gali finałowej w Gimnazjum nr 5, prawdziwie królewskim, bo im. Króla Władysława Łokietka. Nad wszystkim czuwali lekarze, specjaliści. Okazało się, że niesłyszący i niedosłyszący tańczą pięknie, fantastycznie, bo czują taniec, rytm w środku, wewnątrz, w sobie. Kochają tańczyć, świetnie radzą sobie z muzyką. Ryszarda Todys zorganizowała i mocno zaangażowała się w ten projekt, bo chciała, by ludzie zobaczyli piękno tych fantastycznych ludzi.

Niepełnosprawni ruchowo biją rekordy w dyscyplinach sportowych, wyczynowych, patrz: Jan Mela – najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku. Niedowidzący często są utalentowani wokalnie, co pokazuje Anna Dymna na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie, której organizatorem jest Fundacja Mimo Wszystko, zresztą świetnie prowadzonego przez takie gwiazdy estrady jak Maciej Stuhr. Nadwrażliwcy potrafią być rewelacyjnymi aktorami (Fundacja Teatroterapia Lubelska prowadzona przez Marię Budzyńską, aktorzy Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku organizowanych przez Michała Stanowskiego), piosenkarzami, malarzami, dziennikarzami, ale nie tylko, niepełnosprawni są wśród nas. Nie tylko w roli artystów, ale również świetnie dają sobie radę w biznesie, przedsiębiorczo prowadzą firmy.

Na kulturalnej mapie Lublina pojawia się coraz więcej wydarzeń dla niepełnosprawnych. Ci coraz chętniej z nich korzystają. Warsztaty dla niesłyszących zorganizowała Galeria Labirynt i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. W szukaniu odbiorców w tym względzie szczególnie aktywna okazała się Anna Szary z Galerii Labirynt. Zajęcia z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy przeznaczone dla osób dorosłych z dysfunkcją wzroku i słuchu przeprowadziły Katarzyna Guzowska i Katarzyna Kucharska-Hornung. Biblioteka przy ul. Poniatowskiego 4 organizuje prelekcje skierowane do czytelników niesłyszących. Ryszarda Todys przekonuje, że niesłyszący nie tylko świetnie tańczą, ale są wspaniali, piękni i mądrzy, mają serce do tańca i dla innych ludzi. Może to my jesteśmy głusi na innych ludzi? Niektóre programy telewizyjne są przekładane przez tłumacza języka migowego. Powinny być tak tłumaczone wszystkie, język migowy stać się znacznie bardziej popularny, a my bardziej otwarci na innych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza program "Z tańcem za pan brat" dla niesłyszących (ZDJĘCIA) - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto