Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roztocze pełne tajemnic. Górecko Kościelne - miejsce objawień - zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Dla osób lubiących czynnie spędzać wolny czas i podziwiać przy okazji przyrodę oraz zwiedzać ciekawe miejsce, polecamy weekendowy wypad na Roztocze. To miejsce pełne różnorodnych atrakcji turystycznych i ciekawych, tajemniczych miejsc. Goszcząc na Roztoczu warto zajrzeć do Górecka Kościelnego.

Górecko Kościelne to piękna osada z XVII w. położona na pograniczu Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej, otoczona lasami Puszczy Solskiej. Przez Górecko Kościelne przebiega 5 szlaków turystycznych.

Znajduje się tu modrzewiowy kościół z 1768 r. pw. św. Stanisława Biskupa, w którym zachowały się cenne rokokowe ołtarze i ambona. Został on ufundowany przez Jana Jakuba Zamoyskiego, którego portret znajduje się w świątyni. Ważnym miejscem jest także miejscowy cmentarz parafialny. Znajdują się tam m.in. groby powstańców styczniowych, żołnierzy września 1939 r. oraz partyzantów poległych w bitwie pod Osuchami.

Na zachód od kościoła, w stronę płynącej u stóp osady rzeki Szum, prowadzi dębowa aleja, wzdłuż której rośnie sześć pomnikowych dębów. Najstarszy z nich ma około 500 lat. W połowie tej alei znajduje się drewniana kaplica z obrazem św. Stanisława, zwana “pod dębami”. Po drodze podziwiać możemy drewniane stacje drogi krzyżowej.
Nad samą rzeką Szum w 1668 r. wzniesiono drewnianą kapliczkę “na wodzie” ku czci św. Stanisława. Zarówno kapliczka " pod dębami", jak i "na wodzie" stoi na palach ponad wodami Szumu. Wypływają spod niej źródła, których wody mają ponoć uzdrawiającą moc.

Według podań lokalizację kościoła i kapliczek wskazał sam Święty Stanisław podczas objawień z 1648 r. Ich świadkiem był Jan Socha. Jak podaje Mikołaj Stworzyński, ordynacki archiwista: „w tej wodzie kto się obmyje z dobrą wiarą, od wszelkiej choroby będzie wolny”. Według wierzeń te wody pomóc mogą jedynie osobom o niezłomnej i głębokiej wierze.

Kładka nad Szumem doprowadza do jeszcze jednej cudownej krynicy, tzw. Bożej Łezki.
Na skarpie nad rozlewiskiem Szumu mieści się "Karczma nad Szumem". Cała z drewna, przypomina zagubioną w głuszy leśniczówkę. Można tu smacznie zjeść, a także przenocować. Z okien karczmy można podpatrywać pracowite bobry, ogryzające i powalające drzewa w dolinie strumienia.

Kilkaset metrów na północ od kościoła, przy drodze do Górecka Starego znajduje się parking. Kierując się niebieskimi znakami ścieżki przyrodniczej, wejdziemy do rezerwatu "Szum". W pięknej dolinie tego strumienia atrakcją są niewielkie wodospady - zwane szumami lub szypotami. Do parkingu dostaniemy się przekraczając Szum koroną zapory, która spiętrza jego wody, tworząc malownicze śródleśne jeziorko. Jest tu mała elektrownia wodna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto