Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Szpitala Wojskowego w Lublinie. Pierwszy śmigłowiec może wylądować tu wiosną 2020 r.

Redakcja
Szpital Wojskowy wkrótce odda do użytku nowy budynek z Centralnym Blokiem Operacyjnym. Powodem przedłużającej się rozbudowy było wypowiedzenie umowy generalnemu wykonawcy robót. To jeszcze nie koniec inwestycji przy Al. Racławickich.

Szpital Wojskowy uzyskał już pozwolenie na użytkowanie nowego budynku i obecnie jest na etapie uzyskania wszelkich niezbędnych odbiorów. W nowym obiekcie działać będzie: Centralny Blok Operacyjny z zapleczem, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chirurgii ogólnej, a także pracownia analityki lekarskiej, bank krwi, pracownia histopatologiczna, centralna sterylizatornia, apteka oraz izba przyjęć. Planowany jest również SOR. - Obecnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami NFZ w zakresie wielkości finansowania na prowadzenie obsługi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - informuje wydział prasowy MON.

Natomiast lądowisko dla śmigłowców ma zostać ukończone w grudniu 2019 roku, a następnie do końca I kwartału 2020 r. będzie poddane procedurom odbiorowym.

Rozbudowa Szpitala Wojskowego miała zakończyć się pod koniec 2017 roku. Co się stało, że jeszcze tak się nie stało?

- Powodem przedłużającej się rozbudowy szpitala wojskowego było wypowiedzenie umowy generalnemu wykonawcy robót i następnie prowadzenie prac inwentaryzacyjnych mających na celu określenie zakresu dostaw i robót pozostających do wykonania - czytamy w odpowiedzi MON.

Koszt budowy nowego budynku szpitala z przeznaczeniem na Centralny Blok Operacyjny z zapleczem, oddziałami szpitalnymi i lądowiskiem dla śmigłowców to ok. 72 mln złotych brutto. Środki finansowe pochodzą z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz z wkładu własnego szpitala.

To jednak jeszcze nie koniec inwestycji przy Al. Racławickich. Chodzi o rozbudowę szpitala nad główną częścią.

- Obecnie nadbudowa budynku głównego szpitala jest w fazie prac przygotowawczych (zostały opracowane i uzgodnione Minimalne Wymagania Organizacyjno-Użytkowe). Na dodatkowym piętrze planowane jest usytuowanie oddziałów szpitalnych (kardiologia inwazyjna, neurochirurgia) wraz z salami zabiegowymi i salą operacyjną - wyjaśnia biuro prasowe MON.

MON zaznacza, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w planach szpitala jest wykonywanie wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii.

Przypomnijmy, że co roku Szpital Wojskowy hospitalizuje około 7 tysięcy pacjentów i udziela 8o tys. porad ambulatoryjnych. Mimo że w nazwie pada Szpital Wojskowy, to jest to placówka dostępna dla wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny.

Szpitale inwestują

W Lublinie trwa również wielka rozbudowa SPSK1 przy ul. Staszica. Powstanie nowy gmach szpitala w części północno-wschodniej działki. Przy ul. Staszica 16 wkrótce rozpoczną się prace rozbiórkowe i budowlane. Prawdopodobnie do końca wakacji poznamy wykonawcę nowego gmachu SPSK1.

Szpital zaprojektowano na ośmiu kondygnacjach. Nad ostatnią będzie lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Wewnątrz znajdzie się m.in. blok operacyjny z 8 salami operacyjnymi, szpitalny oddział ratunkowy, intensywna terapia oraz oddziały łóżkowe planowane do przeniesienia z obecnych lokalizacji, a także diagnostyka obrazowa, laboratoria i bank krwi.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozbudowa Szpitala Wojskowego w Lublinie. Pierwszy śmigłowiec może wylądować tu wiosną 2020 r. - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto