18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyborów 89 w Lublinie. Przyjdź na plac Litewski.

Małgorzata Szlachetka
Konferencja prasowa w Teatrze NN, poświęcona obchodom 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Od lewej: wojewoda Wojciech Wilk, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Jadwiga Koc, marszałek Krzysztof Hetman oraz Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.
Konferencja prasowa w Teatrze NN, poświęcona obchodom 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Od lewej: wojewoda Wojciech Wilk, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Jadwiga Koc, marszałek Krzysztof Hetman oraz Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Anna Kurkiewicz
Rocznica wyborów 89 w Lublinie coraz bliżej. - 4 czerwca tamtego roku w Polsce zdarzył się cud. Jestem dumna, że w tamtym czasie mogłam uczestniczyć w pracach Komitetu Obywatelskiego "Solidarności" - mówiła w trakcie konferencji prasowej w Teatrze NN Jadwiga Koc. - Dzięki temu, co wtedy się stało, żyjemy w niepodległym kraju, dlatego świętujmy razem 4 czerwca.

Rocznica wyborów 89 w Lublinie. Przyjdź na plac Litewski.

Organizatorzy lubelskich obchodów 25. rocznicy wyborów z 1989 roku mają nadzieję, że udział w nich wezmą wszyscy mieszkańcy miasta. Ponad podziałami. Gośćmi wczorajszej konferencji byli także przedstawiciele lokalnych władz: wojewoda, marszałek oraz prezydent Lublina.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9, od mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej przez arcybiskupa Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej. Potem wszyscy przejdą na Zamek, gdzie wykład wygłosi historyk prof. Jerzy Kłoczowski, w 1989 r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Województwa Lubelskiego. Do Lublina przyjedzie 4 czerwca także Zbigniew Bujak, znany działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL.

W południe byli członkowie Komitetu Obywatelskiego spotkają się z mieszkańcami Lublina przy Krakowskim Przedmieściu 62 (pałac Morskich), gdzie komitet miał swoją siedzibę.

- Prosimy, aby lublinianie przynieśli tam kwiaty, które potem będą rozdawane przechodniom przez osoby urodzone w 1989 roku. To będzie prosty gest, ale bardzo znaczący - podkreśla Jadwiga Koc.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne zdjęcie, które o godz. 12.30 zrobią sobie na placu Litewskim mieszkańcy Lublina. Plac będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Wokół "baobabu" - tak jak pięć lat temu - stanie symboliczna instalacja Teatru NN "Urny Wolności".

- Nasz pomysł tak spodobał się przedstawicielom Kancelarii prezydenta Komorowskiego, że takie urny będzie można zobaczyć tym razem w 30 miastach Polski. To jest nasz wkład w rocznicę wyborów 1989 roku - mówił wczoraj Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

O rocznicy słynnych wyborów pamięta wiele instytucji, np. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie i Urząd Miasta zapraszają od 1 do 4 czerwca na Dni Wolności, które będą odbywać się na placu przed Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto