Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica urodzin Gustawa Fibigera III, byłego dyrektora Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia"

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
23 września 1912 roku urodził się w Kaliszu Gustaw Arnold (III) Fibiger, wieloletni kierownik i dyrektor Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia". Był również współtwórcą Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu oraz uczestnikiem kampanii wrześniowej.

Gustaw Arnold Fibiger III urodził się w Kaliszu w 1912 r. Uczył się w gimnazjum im. T. Kościuszki, studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po skończeniu studiów praktykował w fabryce swojego ojca, a po jego śmierci został jednym ze spadkobierców.

W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do 25. Pułku Artylerii w Kaliszu. Wziął udział w walkach pod Łęczycą, Kutnem, Młodzieszynem. Jako oficer łącznikowy wziął udział w kampanii wrześniowej. W bitwie nad Bzurą został ranny, podczas obrony Warszawy dostał się do niewoli. Lata okupacji spędził w obozach jenieckich na terenie Austrii i Niemiec.

Powrót G. A. Fibigera do Kalisza

Po powrocie do Kalisza najpierw był zastępcą dyrektora fabryki A. Fibiger, a od maja 1945 do 1953 r. dyrektorem swojej fabryki, która po upaństwowieniu przyjęła miano "Calisia". Nie mógł jednak produkować fortepianów tylko meble. W konspiracji, starzy pracownicy fabryki odtwarzali maszyny i narzędzia potrzebne do produkcji instrumentów. Upór i pasja kierownika Fibigera oraz grupy starych pracowników spowodowała decyzję o kontynuowaniu produkcji pianin i fortepianów, ale już marki "Calisia", w fabryce, która przeszła na własność państwa za "odszkodowaniem", i w której Fibiger nie był już kierownikiem, ale od 1953 roku najpierw głównym konstruktorem, a później kierownikiem działu fortepianów. Wciąż doskonalił instrumenty, jego pianino zdobyło w 1973 roku srebrny medal na targach we Frankfurcie nad Menem.

Fibiger założył w 1954 roku jedyne w Europie Technikum Budowy Fortepianów przy wsparciu ze strony Zjednoczonych Zakładów Przemysłu Muzycznego i Centralnego Zarządu Szkół Artystycznych. Szkoła w pierwszym roku swojego istnienia znalazła pomieszczenie w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej. W 1957 roku otrzymała oficjalną nazwę Technikum Budowy Fortepianów. Pierwszymi uczniami nowo powstałej szkoły byli młodociani pracownicy fabryk fortepianów w Kaliszu i Legnicy. Gustaw Arnold Fibiger kierował szkołą w latach 1955-1964, a do 1978 r. prowadził zajęcia dydaktyczne. Na emeryturę przeszedł w 1977 roku. Zmarł 22 stycznia 1989 roku w Kaliszu i został pochowany na cmentarzu ewangelickim.

Od września 1964 roku szkoła została wprowadzona do gmachu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Kaliszu przy ulicy Rzemieślniczej 6. Podczas Zjazdu Absolwentów z okazji 35-lecia szkoły, we wrześniu 1989 nadano jej imię Gustawa Arnolda Fibigera.

Odznaczenia G. A. Fibigera

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Zasłużonego dla Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia", Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za: kalisz.pl


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto