Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robot Da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej zoperował już po raz setny

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie została przeprowadzona setna operacja przy użyciu robota Da Vinci. Obecnie w Pracowni Robotyki Operacyjnej operuje już pięciu lekarzy, a kolejne osoby – po kilkumiesięcznym szkoleniu i uzyskaniu certyfikatów operatorów – dołączą wkrótce do zespołu.

– System chirurgii robotycznej da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu po operacji wszystko o wiele szybciej się goi, pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Pierwsza operacja z użyciem robota da Vinci została przeprowadzona w kwietniu ubiegłego roku. Dyrektorowi szpitala Piotrowi Matejowi udało się pozyskać do współpracy znakomitych lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. To właśnie jeden z nich, chirurg dr n. med. Jerzy Draus, przeprowadził po raz pierwszy w makroregionie lubelskim operację z użyciem robota da Vinci.

– Robotyka to ogromny przełom w technologii chirurgicznej, w wyniku którego operacje z wykorzystaniem robotów medycznych w przeciągu kilku lat znacząco zastąpią dotychczas stosowane praktyki chirurgiczne – podsumowuje Piotr Matej.

W Pracowni Robotyki Operacyjnej Szpitala Wojewódzkiego wykonywane są obecnie zabiegi w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii. Wykonuje je zespół lekarzy, w skład którego wchodzą ginekolog dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, urolog dr n. med. Janusz Frey, a także lekarze, którzy zaliczyli program szkoleniowy i rozpoczęli samodzielne operacje – to szef oddziału Chirurgii Ogólnej dr hab. n. med. Jerzy Mielko i urolog dr n. med. Gabriel Surdacki. Wspiera ich zespół certyfikowanych w systemie robotycznym da Vinci lekarzy asystentów oraz przeszkolonych anestezjologów i instrumentariuszy.

System robotyczny da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Całkowity koszt to 14 mln 950 tys. zł. Szpital przy al. Kraśnickiej był pierwszym szpitalem w województwie, na którego wyposażenie trafił nowoczesny robot. Drugim był Szpital Wojskowy, który operacje Da Vincim zaczął przeprowadzać od października 2022 r.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Robot Da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej zoperował już po raz setny - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto