Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remiza, świetlica wiejska, zakład pracy. Wkrótce nowe punkty szczepień w Lubelskiem

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Mariusz Kapala/archiwum
Od 19 kwietnia na Lubelszczyźnie mają zacząć działać masowe punkty szczepień w każdym powiecie. Niektóre zamierzają szczepić nawet po tysiąc osób tygodniowo. Oczywiście pod warunkiem dostaw szczepionek.

- Zgłosiliśmy do urzędu wojewódzkiego dwa masowe punkty szczepień na terenie pow. świdnickiego. Pierwszy będzie działać przy szpitalu w Świdniku, gdzie będziemy w stanie zaszczepić tysiąc osób tygodniowo, a drugi punkt chcemy uruchomić w remizie OSP w Piaskach, który będą prowadzić medycy z trzech praktyk lekarskich z tamtego rejonu - informuje Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

W pow. chełmskim zaplanowane są punkty szczepień populacyjnych zlokalizowane w świetlicach wiejskich w miejscowości Kanie (gm. Rejowiec Fabryczny) i w Wólce Tarnowskiej (gm. Wierzbica).

- Na razie czekamy na akceptację urzędu wojewódzkiego. Jest to dobra lokalizacja z dużymi parkingami - mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski.

Zaś w pow. kraśnickim populacyjny punkt szczepień ma powstać w budynku szpitala przy al. Niepodległości 25. Łącznie będą działać tam trzy zespoły szczepiące w jednym miejscu. - Będziemy mogli szczepić trzy razy więcej osób niż teraz, czyli około dwieście osób dziennie. Byleby tylko były dostępne szczepionki - mówi Andrzej Rolla, starosta kraśnicki. Także w szpitalu w Parczewie będą działać dwa punkty szczepień, gdzie tygodniowo może być szczepionych ponad 800 osób z pow. parczewskiego.

Na utworzenie punktów szczepień otwarte są również zakłady pracy w woj. lubelskim. Grupa Azoty Puławy będzie współpracować z puławskim szpitalem. - Dążymy do tego, by jeden podmiot – szpital, był odpowiedzialny za przeprowadzenie całego procesu: od złożenia zamówienia na szczepionki poprzez kwalifikację pracowników, aż po przeprowadzenie szczepienia oraz aby odbywało się to na terenie zakładu. Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzeniu szczepień zdrowie naszych pracowników będzie zabezpieczone, a co za tym idzie utrzymamy niezaburzone funkcjonowanie zakładu i ciągłości produkcji - wyjaśnia Katarzyna Hałat, rzecznik prasowy Grupy Azoty Puławy.

Lubelski Węgiel „Bogdanka” aktualnie pyta pracowników, czy są chętni, aby wziąć udział w dobrowolnym szczepieniu.

- Od liczby zainteresowanych zależą kolejne kroki czyli sposób organizacji szczepień i lokalizacji punktów – tłumaczy Dorota Choma, rzecznik „Bogdanki”.

Do tej pory na Lubelszczyźnie wykonano 380 tys. szczepień, z czego 121 tys. osób otrzymało dwie dawki. W punkcie szczepień szpitala tymczasowego w Lublinie, który działa przy ul. Radziwiłłowskiej, podano dotychczas około 20 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Najliczniejszą grupą, która została zaszczepiona są seniorzy powyżej 70. roku życia. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 10 tys. z nich, drugą - ponad 5200.

- Spośród zapisanych do szczepienia nie stawiło się 1,4 proc. osób, a w przypadku około 0,5 proc. nastąpiła odmowa kwalifikacji pacjenta do zaszczepienia - wylicza Anna Guzowska, rzecznik SPSK1.

Jak wyglądają szczepienia w szpitalu przy Jaczewskiego? - W tej chwili nie mamy problemów z dostawami szczepionek. Dziennie szczepimy ok. 300 osób. Głównie są to seniorzy powyżej 60. roku życia. Niecałe 30 proc. stanowią nauczyciele oraz grupa „0”. Od środy będziemy szczepić ponownie nasz personel szczepionkami firmy Pfizer - mówi Alina Pospischil, rzecznik SPSK4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remiza, świetlica wiejska, zakład pracy. Wkrótce nowe punkty szczepień w Lubelskiem - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto