Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Razem chcą sięgać po dotacje na rozwój przemysłu rolno-spożywczego

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Samorządy z powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego będą razem z partnerami biznesowymi i naukowymi starać się o pieniądze zewnętrzne na rozwój przemysłu rolno-spożywczego. Aby było to możliwe powstał Lubelski Okręg Przemysłu Rolno-Spożywczego, do którego przystąpiły pierwsze cztery firmy z Krasnegostawu, Siennicy Nadolnej, Białki i Lublina.

Celem funkcjonowania LOPRS jest przygotowanie Strefy Aktywności Gospodarczej, w tym: uzbrojenie terenów inwestycyjnych pod lokowanie podmiotów z branży rolno spożywczej, poprawa oferty edukacyjnej i badawczo rozwojowej dla rozwoju zrównoważonego oraz konkurencyjnego rolnictwa, przetwórstwa i przemysłu rolno- spożywczego, a także branży biotechnologii, realizacja inwestycji publicznych, publiczno- prywatnych i prywatnych.

- W ten sposób będziemy mieć większe możliwości pozyskiwania dotacji z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej przez kilka najbliższych latach. Zakres współpracy jest spójny z charakterem naszych gmin, które są związane z branżą rolno-spożywczą. Poprzez LOPRS chcemy ułatwić rolnikom sprzedaż produkowanych przez nich płodów, firmom zaś skrócić szlak dostaw dzięki nawiązaniu bezpośrednich kontaktów z wytwórcami surowców, a całemu obszarowi dać szansę na bardziej efektywny rozwój - mówi Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw, która jest jednym z partnerów okręgu.

Przygotowania do powstania Lubelskiego Okręgu Przemysłu Rolno-Spożywczego rozpoczęły się w 2020 roku, gdy poszczególne gminy zainteresowane współpracą, przyjmowały uchwały o przystąpieniu do tej inicjatywy. W konsekwencji we wrześniu ubiegłego roku kilkanaście samorządów podpisało porozumienie w sprawie utworzenia LOPRS, a na początku września 2021 dołączyło do nich czterech partnerów biznesowych.

Partnerami, którzy wyrazili chęć współpracy z samorządami były: Krajowa Spółka Cukrowa S.A. oddział Krasnystaw, Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Krakowie (Stadnina Białka), Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie i Agram S.A. Lublin.

Stronę samorządową w LOPRS obecnie reprezentują: miasta Krasnystaw, Rejowiec Fabryczny i Rejowiec oraz gminy - Fajsławice, Rudnik, Rejowiec Fabryczny, Żółkiewka, Kraśniczyn, Łopiennik Górny, Wojsławice, Leśniowice, Krasnystaw, Siennica Różana, Gorzków, Izbica, Urszulin i Rejowiec.

Podczas wrześniowego spotkania w Krasnymstawie, który jest liderem wspólnego projektu, uzgodniono, że w dalszej perspektywie pomysłodawcy LOPRS będą podpisywać podobne umowy z kolejnymi partnerami, także naukowymi, którzy mają być dobierani odpowiednio do konkretnych przedsięwzięć planowanych do realizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto