Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz pomoże właścicielom wyremontować lubelskie kamienice

Kamil Nadolski
archiwum
Niewielu właścicieli lubelskich kamienic wie o tym, że składając do 15 września w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków odpowiedni wniosek, może ubiegać się o zwrot nawet 50% kosztów poniesionych na remont swoich nieruchomości.

- Od początku roku do naszego biura wpłynął tylko jeden wniosek, choć przewidywana pula pieniędzy, jakie zamierzamy przeznaczyć na ten cel wyniesie prawie 2 mln zł - dziwi się Maciej Paschke, miejski konserwator zabytków.

Wiele osób o takiej możliwości najzwyczajniej nie wie. - Muszę przyznać, że nie słyszałam, że mogę się ubiegać o zwrot części pieniędzy za poniesiony remont. Z pewnością postaram się o takie dofinansowanie, choć mam nadzieję, że przepisy, jakie trzeba będzie spełnić nie będą zbyt rygorystyczne - podkreśla pani Maria, współwłaścicielka kamienicy przy ul. I Armii Wojska Polskiego.

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania jest wpis kamienicy do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (jeśli jeszcze w nim nie istnieje). Jednak dla wielu osób gra nie jest warta świeczki. - W wielu sytuacjach wpis po prostu się nie opłaca. Niekiedy remont całej kamienicy to wydatek powyżej miliona złotych, a pieniądze oferowane z Urzędu Miasta to kropla w morzu potrzeb. Później zaś z wymianą nawet najdrobniejszych rzeczy trzeba zwracać się o zgodę konserwatora, którego warunki obejmują znacznie droższe wykonania - uważa Ewa Przeszlakowska z firmy Atrium 33 Zarządzanie Nieruchomościami Ewa Przeszlakowska.

Podobnego zdania jest Robert Mazur, współwłaściciel jednej z kamienic przy ul. Narutowicza. - Mimo iż obciążenia remontowe są wysokie, da się je przezwyciężyć. Istnieje szereg preferencyjnych kredytów, z którymi można poradzić sobie samemu, bez długotrwałych oczekiwań na zgodę ze strony konserwatora - twierdzi.

Zdaniem urzędników, posiadając zabytkową kamienicę, trzeba mieć świadomość kosztów jej utrzymania. - Czasami zdarzają się dodatkowe opóźnienia spowodowane np. odkryciem w trakcie remontu cennych znalezisk. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. W takiej sytuacji właściciel musi liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z pracami konserwatorskimi i nie ma znaczenia, czy jego kamienica jest w naszym rejestrze, czy nie. Zewnętrzne fasady kamienic w Śródmieściu i tak podlegają ochronie, nawet jeśli sam obiekt nie figuruje na naszej liście - wyjaśnia Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

O dotacje mogą się ubiegać właściciele kamienic, którzy planują remont w tym lub następnym roku, a nawet ci, którzy wykonali go już przed rokiem. Szczegółowych informacji udziela biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków pod numerem telefonu 81 466 26 50.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto