Rak prostaty – objawy oraz metody badania i leczenia raka prostaty. Wczesna diagnostyka ratuje życie!

Materiał powstał we współpracy z Ipsen Poland sp. z o.o
Rak prostaty to nie wyrok! Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie daje wysoką skuteczność. Dlatego lekarze biją na alarm – mężczyźni, badajcie się! Ryzyko rozwoju raka prostaty zwiększa się z wiekiem - badanie powinni przejść panowie po 50 tym roku życia, a po 40-tym ci, u których zachorował ktoś w rodzinie. Jakie objawy powinny być sygnałem ostrzegawczym? Jakie badania trzeba wykonać i jak leczy się raka prostaty? Chcąc zachęcić mężczyzn z Lublina do badań profilaktycznych Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oferuje 10 darmowych badań USG prostaty.

Objawy raka prostaty. Co jest sygnałem ostrzegawczym?

Rak prostaty to nowotwór gruczołu krokowego, zwanego też sterczem. Stanowi niemal 20 % wszystkich nowotworów złośliwych diagnozowanych u mężczyzn w naszym kraju. W 2018 roku raka prostaty rozpoznano u ponad 16 000 Polaków! W województwie lubelskim w 2018 roku 1 na 5 pacjentów onkologicznych chorował na raka prostaty, zaś 1 na 10 umierał z powodu tego nowotworu.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta z wiekiem i dotyczy głównie panów w wieku 40-70 lat, zwłaszcza będących w grupie ryzyka. Przy wzmożonej diagnostyce komórki nowotworowe w tym gruczole można stwierdzić nawet u połowy mężczyzn przed ukończeniem 80. rok życia. U 1 na 10 mężczyzn rozwinie się rak stercza wymagający leczenia.

Choroba rozwija się, z początku nie wywołując żadnych objawów. Dolegliwości mogą nie występować nawet w późniejszych stadiach, dlatego często jedynym sposobem jej wykrycia są badania profilaktyczne.

Tylko wcześnie wykryty rak stercza może być w pełni wyleczalny. Jeśli daje już objawy takie jak: trudności w oddawaniu moczu, częstomocz, silne parcie na pęcherz czy też ból w podbrzuszu, oznacza to najczęściej, że jest w stadium zaawansowanym i nieuleczalnym. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które umożliwiają wczesne wykrycie tej choroby. Najważniejszymi badaniami w procesie diagnostycznym są: badanie prostaty palcem przez odbytnicę tzw. badanie per rectum oraz oznaczenie poziomu PSA w surowicy krwi. Rak prostaty bardzo rzadko występuje przed 50 r.ż. dlatego wykonywanie tych badań można zacząć od tego wieku. Jednak jeśli w rodzinie występowały już przypadki raka prostaty, badania należy zacząć wykonywać już w wieku 40 lat i traktować je niezwykle poważnie!
- apeluje urolog, dr n. med. Robert Klijer, lekarz kierujący Oddziałem Urologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Jeżeli rak prostaty powoduje symptomy, zwykle są one niespecyficzne. Mogą być przez to mylone z objawami innych schorzeń, zwłaszcza dotyczących dolnych dróg moczowych. Dolegliwości nie należy ignorować, tylko sprawdzić stan swojego zdrowia u lekarza. Bywa bowiem tak, że podobne objawy daje przerost prostaty, który nie jest zmianą nowotworową, ale ze względu na pojawiające się z czasem powikłania wymaga podjęcia leczenia.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę do konsultacji z lekarzem i wykonania badań w kierunku raka stercza? Należą do nich zwłaszcza:
▪ trudności w oddawaniu moczu,
▪ częstomocz,
▪ nykturia, czyli konieczność wstawania do toalety w nocy,
▪ silne parcie na pęcherz,
▪ ból w podbrzuszu.

W bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju raka stercza mogą pojawić się, często nawet jako pierwsze, symptomy związane z przerzutami nowotworu do kości i węzłów chłonnych takie jak:
▪ obrzęki kończyn dolnych,
▪ bóle kostne,
▪ patologiczne złamania kości,
▪ nerwobóle,
▪ zmniejszenie siły mięśni nóg

Do pojawienia się tych objawów może nie dochodzić wcale. Ważne, aby rak prostaty był diagnozowany jest na wczesnym etapie rozwoju, gdy możliwości efektywnego leczenia jest najwięcej.

Trzy skuteczne metody badania raka prostaty

Rozpoznanie lub wykluczenie nowotworu gruczołu krokowego wymaga wykonania badań, z których trzy należą do najbardziej podstawowych.

  • Oznaczanie stężenia we krwi swoistego antygenu PSA – jest to pierwszy krok, umożliwiający w ocenie zagrożenia rozwojem raka tego narządu. Niestety, jak wynika raportu „Narodowy Test zdrowia Polaków 2020”, badania stężenia PSA nie wykonało nigdy 35% mężczyzn w wieku 55-64 lat i 19% tych po 65. roku życia.

  • Lekarskie badanie palpacyjne prostaty, wykonywane palcem przez odbyt (per rectum), w skrócie DRE (digital rectal exam).

Palpacyjne badanie prostaty jest dla wielu mężczyzn bardzo krępujące, dlatego też często unikają wizyty u urologa wykonując wyłącznie badanie PSA. Nie jest to jednak wystarczające – podkreśla dr Robert Klijer. - Badanie per rectum, czyli badanie przez odbyt jest niezastąpionym, rutynowym badaniem mogącym wykryć wczesną postać raka prostaty. Niestety, mężczyźni niechętnie zgadzają się na tą procedurę ze względu na dyskomfort odczuwany w trakcie badania. W praktyce wygląda ono następująco: pacjent podczas wizyty lekarskiej kładzie się na kozetce z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych na jednym z boków lub pochyla się w pozycji stojącej (zależy to od preferencji badającego). Lekarz używając jednorazowych rękawiczek oraz maści o właściwościach znieczulających i poślizgowych wprowadza palec przez odbyt pacjenta. Całe badanie trwa zaledwie chwilę – dodaje.

  • Biopsja, a następnie ocena histopatologiczna pobranego wycinka tkanki.

Przy podejrzeniu raka stercza lekarz urolog kieruje pacjenta na biopsję. Badanie to wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Przez odbytnicę zostaje wprowadzona sonda USG oraz specjalna igła biopsyjna, za pomocą której pobierane zostają fragmenty tkanki gruczołu krokowego. Następnie pobrany materiał zostaje poddany analizie histopatologicznej, która ocenia możliwe zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, że nie ma żadnej alternatywy dla biopsji stercza. Jest to badanie konieczne dla dalszego leczenia - tłumaczy dr Robert Klijer.

Chcąc zachęcić mężczyzn z Lublina do badań profilaktycznych Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oferuje 10 darmowych badań USG prostaty. Pierwsze 10 osób, które zadzwoni 1 października w godzinach 12:00-14:00 pod numer: 81 454 11 70 będzie miało zagwarantowane badanie w ustalonym indywidualnie terminie.

Wczesne leczenie raka prostaty to więcej możliwości leczenia i większe szanse na dłuższe przeżycie

Regularne wykonywanie badań w kierunku raka prostaty pozwala na wczesne jego wykrycie, a to z kolei oznacza więcej opcji terapeutycznych. Warto wiedzieć, że w większości przypadków choroba rozwija się powoli i ma ograniczony stopień złośliwości, jednak u sporej grupy pacjentów może mieć istotny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Rak prostaty tylko we wczesnym stopniu zaawansowania, gdy jest ograniczony do narządu jest wyleczalny. Po leczeniu radykalnym czyli usunięciu całego narządu lub radioterapii ponad 90% mężczyzn przeżyje co najmniej 10lat. Oczywiście rokowanie zależy też od stopnia złośliwości nowotworu – komentuje dr n. med. Robert Klijer. Lekarz urolog na podstawie wykonanych badań tj. DRE, poziomu PSA, wyniku biopsji oraz badań obrazowych takich jak rezonans miednicy i/lub tomografia komputerowa podejmuje decyzję co do dalszego leczenia. Może to być decyzja o usunięciu radykalnym prostaty operacyjnym lub jej napromienianiu, u niektórych pacjentów gdy przewidujemy łagodny przebieg można tylko obserwować chorobę - nie trzeba wykonywać operacji. W postaciach bardziej zaawansowanych pacjent jest kierowany na dalsze leczenie onkologiczne.

Polska jest jednym z niewielu państw, gdzie zachorowalność i umieralność na raka stercza wzrasta. U 22 procent pacjentów rozpoznawany jest on w zaawansowanej fazie. Według statystyk w chwili zdiagnozowania choroby 25% chorych ma już przerzuty. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w ciągu 30 lat liczba zachorowań na raka prostaty wzrosła siedmiokrotnie!

Rak prostaty to nie tylko męska sprawa

Badania profilaktyczne to kwestia, do której najczęściej trzeba panów motywować. Zwykle to kobiety dbają o zdrowie członków swojej rodziny, i dobrze, aby to właśnie one pomagały szerzyć wiedzę na temat raka prostaty.

Do wykonywania badań powinny skłonić nie tylko objawy ze strony dolnych dróg moczowych, ale też określony wiek – nawet w sytuacji, gdy nie występują żadne niepokojące symptomy:

▪ 50. rok życia,
▪ 45. rok życia w sytuacji, jeśli ktoś z rodziny chorował na ten nowotwór,
▪ 40. roku życia w przypadku nosicielstwa mutacji genu BRCA2.

Warto, by kobiety zachęcały swoich partnerów, mężczyzn z rodziny, braci, ojców, dziadków i znajomych do badań profilaktycznych. Jedna wizyta u urologa oraz proste badanie krwi może ocalić ich życie!

Opracowano na podstawie:

Doświadczeń własnych,
Danych z Krajowego Rejestru Nowotworów prowadzonego przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodow-skiej-Curie w Warszawie (powołanego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2018r. w sprawie Kra-jowego Rejestru Nowotworów)
Wytycznych EAU (Europejskiego Towarzystwa Urologicznego)
Danych z medonet.pl – Narodowy Test Zdrowia Polaków

ALL-PL-000245

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rak prostaty – objawy oraz metody badania i leczenia raka prostaty. Wczesna diagnostyka ratuje życie! - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto