Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radio ZET obchodzi 25. urodziny

redakcja
materiały prasowe
W 1990 roku Andrzej Woyciechowski, były korespondent „Le Monde” i „Liberation”postanowił stworzyć rozgłośnię radiową. Tak powstało Radio ZET.

W założeniu stacji pomagał Janusz Weiss do składu dołączyli również Leszek Stafiej, specjalista od reklamy, Maria Wiernikowska, dziennikarka radiowa, Dorota Cirlić, tłumaczka oraz Agata Niewiarowska związana z podziemnym „Tygodnikiem Mazowsze”. Na początku rozgłośnia nadawała na częstotliwości 67 MHz z sali konferencyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49.

Przez dwa miesiące stacja działała pod nazwą Radio Gazeta, później nie potrzebowało już pomocy "GW" i zmieniło nazwę na Radio ZET. Większość sprzętu radio otrzymało od francuskiej publicznej rozgłośni RF1. Pierwsze pensje pracownicy nowej rozgłośni zaczęli otrzymywać po trzech miesiącach. W stacji przygodę z mediami rozpoczynali m.in. Szymon Majewski, Wojciech Jagielski, Andrzej Morozowski czy Paulina Stolarek.

Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł Woyciechowskiego, by zapraszać do radia polityków na poranne rozmowy na żywo. Pierwszym gościem był Leszek Balcerowicz,a drugim Bronisław Geremek. W ciągu półtora roku przez stację przewinęli się prawie wszyscy ważniejsi bohaterowie polskiej sceny politycznej.

Uruchomiono czerwony telefon, tzn. linię, na która mógł zadzwonić słuchacz z informacją, której stacja nie podawała. Reporterzy sprawdzali je i wtedy również nadawało je radio. Później radio przeniosło się na ul. Piękną 66, gdzie stworzono nowoczesne studio. 9 czerwca 1994 roku KRRiT podpisało koncesję dla Radia ZET i stacja zyskała miano ogólnopolskiej.

Najbardziej rozpoznawalne audycje w historii Radia ZET to: „Kuferek Radia ZET”, „Czuj mózg”, „Dynastia”, „Dzwonie do Pani/Pana w bardzo nietypowej sprawie”, „1, 2, 3, śpiewasz Ty”, „Do 3 razy sztuka”, „Parszywa trzynastka”, „Weekendy z gwiazdą” czy „Komputerowa Lista Przebojów” i „Nautilus”.

W ciągu 25 lat działania na antenie można było usłyszeć programy prowadzone m.in. przez: Marię Wiernikowską, Dorotę Wellman, Jacka Żakowskiego, Krystynę Jandę, Bogusława Wołoszańskiego, Hankę Bielicką czy Bogusława Lindę.

Dzisiaj Radio ZET to stacja muzyczno-informacyjna, której słucha 6 milionów osób. Od 2011 roku w czasie wakacji stacja organizuje największą w Polsce telewizyjną trasę koncertową „Lato ZET i Dwójki”. Biorą w niej udział muzyczne gwiazdy z Polski i zagranicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto