Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psia terapia

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Dogoterapia, czyli ćwiczenia i zabawy z psami to jedna z najbardziej naturalnych form rehabilitacji. Specjalnie wyszkolony pies pomaga dzieciom, które cierpią na różne schorzenia.

Dogoterapia polega na bardzo bliskim kontakcie dziecka z psem. Mali podopieczni karmią psiaka, ćwiczą z nim, robią mostek pod którym zwierzę może przejść itd. Za pomocą zabawy z czworonogiem uczą się orientacji we własnym ciele, cierpliwości, wyciszają się.

Specjaliści podkreślają, że ten rodzaj terapii daje doskonałe efekty.

Bliski kontakt ze specjalnie przeszkolonym psem działa na dzieci kojąco. - Pies jest motywatorem dla dzieci – mówi Agnieszka Kieloch, dogoterapeutka. – Młodzi ludzie wolą pracować z psem, bo mogą się do niego przytulić, pogłaskać. Trzeba dodać, że te psy są w 100% bezpieczne.

Psy, które mają być szkolone do terapii z dziećmi są wybierane jeszcze zanim się narodzą.

- Czworonogi używane w dogoterapii są specjalnie selekcjonowane z domowych hodowli – mówi Agnieszka Kieloch. – Wszystko zależy od linii hodowlanej, z jakiej pies się wywodzi. Hodowca jest wcześniej informowany, że szczeniaczek będzie szkolony na psa - terapeutę.

Młodziutkie szczeniaczki przechodzą najpierw symulację neurosensoryczną.

Potem zaczyna się je szkolić zaczynając od podstawowych komend jak „siad” czy „waruj”. - Kiedy psiak ma dwa miesiące trafia do dogoterapeuty – tłumaczy Kieloch. – Wtedy jest szkolony pod okiem dorosłego psa. Amika – seter irlandzki jest psem terapeutycznym i ma anielską cierpliwość. Grzecznie słucha komend i uczestniczy we wszystkich ćwiczeniach proponowanych przez dogoterapeutkę. Spokój Amiki udziela się też dzieciom, poddającym się terapii. - Dobrze mi się pracuje z Amiką – mówi Adaś Wróbel, uczestnik terapii. – Pies mnie uspokaja, bo w szkole się bardzo denerwuję.

Dogoterapia jest doskonałym rodzajem terapii dla wszystkich dzieci.

- Pracujemy z autystami, dziećmi z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, dziećmi nadpobudliwymi, ale też z tymi w normie – mówi dogoterapeutka. – Dzieciaki zdrowe uczymy jak rozpoznawać sygnały wysyłane przez psa, jak uniknąć ataku, prowadzimy zajęcia matematyczne, polonistyczne na bazie psa.

Sesje dogoterapii, hipoterapii, a także bezpłatne zajęcia z psychologiem, logopedą i pedagogiem organizuje lubelskie Stowarzyszenie „Słoneczko”, które oferuje szeroką gamę zajęć dla dzieci i młodzieży wymagających specjalnej opieki.
Zajęcia z dogoterapii prowadzone są w ramach autorskiego projektu stowarzyszenia - „Misja Specjalna” współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

Niedawno powstał też portal internetowy, na którym rodzice znajdą pomoc i poradę. Ci, którzy chcą skorzystać z pomocy Stowarzyszenia powinni zajrzeć na stronę www.sloneczko.org.pl i skontaktować się ze Stowarzyszeniem drogą mailową lub telefoniczną.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto