Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyłbice dla medyków. W darze od lubelskich studentów i firm. Zobacz zdjęcia

Redakcja
„Przyłbica dla medyka", „Wspieramy lubelskie szpitale", „Chrońmy naszych bohaterów" – to kilka nazw dla akcji, do której dołączyli medycy, studenci i prywatni przedsiębiorcy z Lublina. By wesprzeć lekarzy, drukują przyłbice ochronne na specjalistycznych drukarkach 3D.

Marcin Kędra, stomatolog z Lublina postanowił włączyć się do akcji pomagania lubelskim szpitalom, która polega na dostarczaniu medykom sprzętu ochronnego. W swoim laboratorium protetyki komputerowej Cereclab znajdującym się w przy ul. Granicznej zajmuje się drukowaniem przyłbic na drukarkach 3D.

– To trudna sytuacja. Sam jestem lekarzem i wiem co oznacza brak sprzętu ochronnego – mówi dentysta.

Pomysł aby dołączyć do akcji pojawił się spontanicznie. – Od razu wiedziałem, że chcę pomóc. Mamy specjalistyczne drukarki, które na tę produkcję pozwalają – tłumaczy Kędra. Dotychczas udało się wydrukować około 40 przyłbic, ale plany na kolejne dni są ambitne. Swoją cegiełkę w drukowaniu przyłbic dołożyła też Agencja Reklamowa MAIK, która przekazuje szybki PCV niezbędne do wyprodukowania ochronnego sprzętu dla medyków.

Dotychczas adresatami wyprodukowanych sprzętów byli lekarze z trzech lubelskich szpitali: przy al. Kraśnickiej, ul. Jaczewskiego i ul. Staszica. – Przyłbice dostarczyliśmy każdemu, kto się do nas zgłosił – powiedział Marcin Kędra jednocześnie zachęcając do dołączenia się do akcji wszystkich, które mają takie możliwości.

Studenci w akcji

Przyłbice produkowane na Politechnice Lubelskiej przez studentów Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej Politechniki Lubelskiej i studentów Uniwersytetu Medycznego tylko częściowo powstają przy użyciu drukarki 3D. Tworzywo wykorzystywane w druku jest w pełni biodegradowalne i uzyskiwane z surowców naturalnych. Szyba w przyłbicy wykonana jest za to ze specjalnej folii PCV o grubości 1 mm.

– Konstrukcja części drukowanych jest tak zaprojektowana, aby przyłbicy mogły używać także osoby noszące okulary. Atutem jest również to, że w przypadku uszkodzenia szyby w łatwy i szybki sposób można ją wymienić - zwraca uwagę dr inż. Jarosław Zubrzycki z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji, koordynator akcji.

Przyłbice wykonane przez studentów Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego trafią do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Ile ich będzie? – Produkcja jednej przyłbicy trwa ok. 2,5 godziny. Do tej pory wyprodukowaliśmy ich ok. 20 i pracujemy nad kolejnymi. - mówi dr inż. Zubrzycki i również zachęca wszystkich posiadaczy drukarek 3D do przyłączenia się do akcji.

Media społecznościowe nie cichną

Na Facebooku powstała grupa „Przyłbica w Koronie Lubelskie”. Zrzesza ludzi posiadających odpowiedni sprzęt i materiały, które mogą być pomocne w produkcji ochronnych przyłbic dla personelu medycznego w całym województwie. – Poszukujemy osób posiadających drukarki 3d mogących drukować z pet, pet-g ABS, PLA oraz informacji o szpitalach i innych placówkach które potrzebują przyłbic – apeluje założyciel grupy, Kamil Kalita z Seb-comp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyłbice dla medyków. W darze od lubelskich studentów i firm. Zobacz zdjęcia - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto