MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjdź na majówkę z licealistami z Zamoya (zdjęcia)

Redakcja
Wesoło, kolorowo i głośno – tak zapowiada się happening uczniów II LO, którzy zapraszają dziś lublinian do wspólnego recytowania „Ody do młodości” Mickiewicza i śpiewania „Baranka” Kultu.

Majówka filarecka zacznie się w samo południe.

- Tego jeszcze w Lublinie nie było – zapewnia Klementyna Cybulska, licealistka z II LO. – Będzie dużo zabawy. W ten sposób przyłączamy się do Festiwalu Miasto Poezji, który zaczyna się właśnie 25 maja.

- W happeningu weźmie udział kilkadziesiąt osób – dodaje licealista Kamil Kaszyca. – Będziemy grać na co najmniej 11 gitarach i śpiewać „Baranka”, a reszta odegra sceny z utworów Adama Mickiewicza.

Happening zacznie się pod Zamoyem. Uczniowie nawiązują w nim do tradycji majówek filareckich i postaci Onufrego Pietraszkiewicza, przyjaciela Mickiewicza i założyciela Towarzystwa Filomatów i Filaretów, który spędził w Lublinie ponad rok. – Najpierw romantycznie wystylizowani uczestnicy wyruszą spod szkoły barwnym korowodem na plac Litewski – wyjaśnia Anna Łukaszczyk, polonistka i koordynatorka happeningu. – Rozłożymy tam koce i urządzimy piknik. Przechodniów częstować będziemy mlekiem.

Potem uczniowie odegrają fragmenty utworów Mickiewicza. Nie zabraknie symbolicznych lilii, krwawych zbrodni z udziałem soku malinowego, obłąkanej Karusi, bębnów i skrzypiec.

Na koniec wszyscy chętni będą mogli zaśpiewać z licealistami i zagrać na gitarze „Baranka” Kultu. – Szykuje się mocny finał – zapewniają uczniowie. – Wybraliśmy tę piosenkę, bo wszyscy ją lubią i znają, a przy okazji piosenka nawiązuje do „Dziadów” Mickiewicza. Zapraszamy do wzięcia gitar i dołączenia się do zabawy.

Marta Ćwik

Festiwal Lublin Miasto Poezji zacznie się 25 maja i potrwa pięć dni.

Poezji będzie można posłuchać w całym mieście. Wszystko po to, by lublinianie polubili wiersze i poznali lubelskich poetów. Mieszkańcy będą mogli posłuchać recytacji na dworcach, w księgarniach, kawiarniach i mieszkaniach. Poetycko będzie też na skwerach, ulicach, przystankach autobusowych i w trolejbusach. Wiersze czytane będą z balkonu Ratusza i malowane na nawierzchni placu Litewskiego. Poezja trafi do pacjentów w szpitalach i domach pomocy społecznej, a w kościołach będą czytane psalmy biblijne. Festiwal to także sztuki teatralne, pokazy filmów i koncerty. Organizatorzy, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, przyznają też „Kamień”, nagrodę za całokształt twórczości Ryszardowi Krynickiemu.

Program można znaleźć na www.miastopoezji.pl

MC/DĆ

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto