Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotujmy ogród na czas

Ilona Leć
Wiosenne porządki w ogrodzie to nie tylko sprzątanie. Pamiętajmy, że nasze rośliny potrzebują szczególnej pielęgnacji, a trawnik i gleba dodatkowego odżywienia.

Na początek możemy się skupić na odświeżeniu drzew, krzewów i rabat. Wycinamy uschnięte i przemrożone gałęzie drzew, które palimy lub zakopujemy. Unikniemy wówczas rozwoju patogenów, które mogłyby zainfekować zdrowe rośliny. Te zabiegi pobudzą drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych pędów oraz poprawią kształt ich korony. Z krzewów też usuwamy niepotrzebne pędy. Aby przyspieszyć gojenie ran i zapobiec inwazji chorób, musimy zabezpieczyć miejsca cięcia. Idealnie sprawdzają się do tego maści ogrodnicze i preparaty zwane sztuczną korą.

Następnie zwracamy uwagę na rabaty z roślinnością. Wymagają one szczególnej troski, regularnego nawadniania i nawożenia. Wiosna to czas, gdy zaczynamy sadzić byliny. Jeżeli chcemy uniknąć wzrostu chwastów, podłoże rabat należy wyściółkować. Po długiej zimie glebę należy zasilić grubą warstwą kompostu (ok. 3 cm) i przekopać. Dostarcza on roślinom minerałów i poprawia strukturę gleby. Do wyboru mamy również nawozy mineralne, które sprawdzają się tam, gdzie sadzimy rośliny kwitnące. Nie ograniczajmy się tylko do stosowania zwykłego nawozu wieloskładnikowego. Zawiera on bardzo dużo azotu, który w dużej ilości sprawia, że pędy wprawdzie szybciej rosną, ale są wiotkie i słabo kwitną.

Na koniec dbamy o estetykę rabaty. Jej linia powinna być idealnie równa. Taki efekt uzyskamy docinając ją szpadlem od strony trawnika, najlepiej takim o pół-okrągłym ostrzu. Trwały efekt uzyskamy układając kamienie wzdłuż granicy rabaty.

Czasami po pracach pielęgnacyjnych w trawniku mogą się pojawić ubytki, które musimy podsiać na przygotowanej wcześniej ziemi ogrodowej, kompoście lub torfie. Na początku usuwamy starą darń wraz z korzeniami i w jej miejsce przysypujemy nowe podłoże. Od te-go momentu pozostaje nam jedynie zasianie wybranej mieszanki traw.

W ogródkach przydomowych najlepiej sprawdzają się mieszanki: dywanowe (gazonowe), kwiatowo-łąkowe i regeneracyjne, które szybko uzupełnią braki. Najlepszymi terminami na siew są kwiecień-maj oraz połowa sierpnia i września. Pilnujmy tych terminów, bo trawnik zasiany zbyt późno może przemarznąć zimą.
Jeżeli nasz trawnik jest w dobrym stanie, możemy przystąpić do nawożenia.

- Badamy wtedy pH. Trawnik preferuje lekko kwaśne środowisko, pH 5,5-6. Jeśli pH będzie zbyt kwaśne, może pojawić się w nim mech, wówczas glebę należy zwapnować. Z kolei jeśli gleba będzie zbyt zasadowa, stosujemy nawozy zakwaszające w postaci siarczanu amonu - przestrzega Kacper Kut z Centrum Ogrodniczego PNOS w Rzeszowie.

W miejscach, gdzie pojawiło się dużo mchu, oprócz wapnowania należy zastosować nawóz do trawników z dużą zawartością żelaza. Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie, pomoże preparat o nazwie Mogeton 25WP. To silny środek chwastobójczy, który już po 4-6 dniach od wykonania zabiegu powoduje zamieranie wątrobowców i osłabia mech.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto