Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez podwyżkę VAT ceny żywności na Lubelszczyźnie pójdą w górę (tabela, wideo)

Barbara Majewska
Lublinianka Halina Warchocka na niezbędne zakupy wydaje  miesięcznie ok. tysiąc zł
Lublinianka Halina Warchocka na niezbędne zakupy wydaje miesięcznie ok. tysiąc zł Małgorzata Genca
Od początku 2011 roku zapłacimy w sklepach za żywność od 1,5 do 2 procent więcej (zobacz tabela poniżej). Tak przynajmniej przewidują eksperci, którzy wzięli pod lupę styczniowe zmiany podatku VAT, które przyjął rząd.

Halina Warchocka, emerytka z Lublina, która już teraz liczy każdą złotówkę, martwiła się wczoraj czy po podwyżce wystarczy jej pieniędzy na codzienne zakupy. - Przecież jak zdrożeje paliwo, to wszystkie ceny też pójdą w górę. Już teraz jest drogo. Na różnego rodzaju zakupy co miesiąc wydaję ok. 1 tys. zł. Boję się, co będzie w przyszłym roku - argumentowała pani Halina.

Ekonomiści potwierdzają obawy lublinianki. Mimo że na niektóre produkty przetworzone, takie jak chleb, mąka, nabiał czy makarony, stawka podatku będzie o 2 proc. niższa niż do tej pory, to - ich zdaniem - jest bardzo prawdopodobne, że ceny tych produktów także pójdą w górę.

- Dlaczego? Bo podniesienie VAT-u na produkty nieprzetworzone musi wpłynąć na cenę wyrobów, które z nich powstają. Do tego należy doliczyć wzrost kosztów transportu, związaną z podwyżką paliw i coroczną nieznaczną podwyżkę cen w okresie zimowym. To daje nam wynik od 1,5 do 2 proc. wzrostu cen żywności w styczniu 2011 r. - prognozował Dariusz Winek, główny ekonomista Banku Gospodarki Żywnościowej.

Sonda:

Podwyżek boją się i konsumenci, i przedsiębiorcy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Wieloletni Plan Finansowy z trzema stawkami podatku VAT: 5 proc. (dla produktów żywnościowych), 8 proc. (m.in. budownictwo, leki) i 23 proc. (stawka podstawowa, w tym sprzęt RTV i AGD). Nowe stawki mają obowiązywać przez najbliższe trzy lata. Oznacza to, że podatek od większości produktów i usług wzrośnie o 1 proc. A to pociągnie za sobą wzrost cen także w lubelskich sklepach.

- Elementarne produkty żywnościowe, takie jak: chleb, mąka, nabiał będą objęte niższą 5-proc. stawką. Natomiast część produktów nieprzetworzonych, które nie wpływają bezpośrednio na koszty utrzymania polskiej rodziny, będzie miało 8-proc. stawkę VAT - uspokajał podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Tymczasem, jak wynika z naszych obliczeń, za sprzęt RTV (np. telewizor), będziemy musieli zapłacić o kilkanaście złotych więcej niż dotychczas. Do tego dochodzą jeszcze np. środki czystości, których ceny także wzrosną od kilku do kilkunastu groszy.

Takim rozwiązaniom przeciwni są nie tylko konsumenci, ale i przedsiębiorcy. Obawiają się, że podwyżka da efekt przeciwny od zamierzonego.- Skutkiem podwyżki podatków może być załamanie się popytu wewnętrznego, będącego istotnym elementem utrzymania wzrostu gospodarczego - alarmuje Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Dodaje też, że więcej zysków dla budżetu państwa mogą przynieść... obniżki: - Przykłady z ostatnich lat (obniżka CIT, obniżka akcyzy na wyroby alkoholowe) pokazują, że obniżki podatków mogą spowodować wzrost wpływów do budżetu państwa, a ich podwyżka przynieść skutek odwrotny oraz wzrost szarej strefy - podkreśla prezes Arendarski.

Przeciwko podwyżkom opowiada się także organizacja przedsiębiorców Business Centre Club. - Jest to działanie doraźnie skuteczne, lecz krótkowzroczne. Ograniczające w dłuższej perspektywie rozwój przedsiębiorczości i inwestycje zagraniczne na kilka najbliższych lat. Nie pojawiają się, niestety, żadne propozycje działań zmniejszających wydatki budżetowe, jak choćby: likwidacja funduszy celowych i agencji, zmniejszenie zatrudnienia w administracji państwowej, zamrożenie płac w "budżetówce" - oznajmił Bogusław Piwowar, wiceprezes BCC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto