Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekonają Cię, że nauka jest fascynująca

Redakcja
Takie zadanie postawili przed sobą lubelscy naukowcy, którzy zapraszają głodnych wiedzy uczniów i dorosłych na VI Festiwal Nauki. Święto nauki podanej w lekkostrawnej formie rusza w najbliższy weekend.

Po co, gdzie i kiedy?

Hasłem przewodnim festiwalu jest „Nauka techniką życia”. – Chcemy pokazać, że nauka nie jest niczym trudnym – wyjaśnia prof. Zbigniew Pater, prorektor Politechniki Lubelskiej, głównego organizatora tegorocznego festiwalu. – Każdy może jej spróbować – dodaje.

Festiwal znacznie się w niedzielę Piknikiem Naukowym i potrwa przez tydzień. Weźmie w nim udział prawie 30 uczelni, instytutów i placówek badawczych. Prezentacje festiwalowe odbywają się w formie wykładów, a także pokazów w laboratoriach i plenerze, happeningów, spektakli, wystaw, czy parad.

Piknik naukowy będzie otwarty dla wszystkich lublinian. Na kolejne festiwalowe atrakcje trzeba się już zapisać, korzystając ze strony www.festiwal.lublin.pl.

– Na pokazy zarejestrowało się już ok. 25 tysięcy uczestników – tłumaczy dr Małgorzata Ciosmak, koordynatorka festiwalu z ramienia Politechniki Lubelskiej. – To ponad połowa miejsc, jakie przygotowaliśmy dla uczniów, studentów, a nawet przedszkolaków. Zapisy jeszcze trwają. Jeśli ktoś nie znajdzie już miejsca na upatrzony pokaz, może zwrócić się do nas z prośbą o jego powtórzenie – dodaje.

Co znajdziemy w programie?

Na fanów nauki czeka mnóstwo atrakcji. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej zaprosi amatorów wiedzy na okrywanie tajemnic atmosfery, świata na talerzu i pomoże zobaczyć niewidzialne przy pomocy najnowszych mikroskopów.

KUL zabierze lublinian na lekcje kilkunastu języków, zorganizuje dyktando z języka angielskiego, pokaże DNA, wytłumaczy, czy życie pochodzi z kosmosy, a także zaprosi do fabryki wierszy i zaprogramuje klocki Lego.

- Zgłosiliśmy rekordową liczbę 210 projektów, które przygotowuje 400 pracowników i studentów uczelni – wyjaśnia dr Andrzej Zykubek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Politechnika Lubelska pokaże możliwości robota sumo, zaprosi na wycieczkę z kamerą wśród ścieków, a także zaprezentuje inteligentne urządzenia dla inteligentnych inżynierów. Lubelscy medycy opowiedzą o tajnikach odchudzania, niebezpieczeństwach używek i najnowocześniejszych metodach leczenia.

Uniwersytet Przyrodniczy chce zaś zbudować chatkę z piernika, wyjaśnić powstawanie chmur i wytłumaczyć biochemię miłości.

Z kolei Instytut Pamięci Narodowej zabierze nauczycieli na wycieczkę śladami zbombardowanego Lublina z 1939 roku, a dla uczniów zorganizuje warsztaty plastyczne i spotkanie z historykiem.

Piknik Naukowy na dobry początek

20 września organizatorzy festiwalu zaproszą lublinian na plac Zamkowy, gdzie od godz. 10 zacznie się Piknik Naukowy. To okazja, by zobaczyć naukowców w akcji. Wśród piknikowych atrakcji nie zabraknie m.in. pokazów magii światła, parady samochodów i motocykli, szpitala pluszowego misia, obserwowania nieba przez radioteleskop i plenerowych warsztatów malarskich. W planie są także koncerty, pokazy tańca, szermierki, walk i tresury psów.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto