MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Lubelskiem. We wtorek rolnicy zablokowali drogi w całej Polsce

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Ruszyły kolejne rolnicze protesty. Jak poinformował wczoraj Krzysztof Komorski, w woj. lubelskim ma się odbyć przynajmniej 31 protestów.
Ruszyły kolejne rolnicze protesty. Jak poinformował wczoraj Krzysztof Komorski, w woj. lubelskim ma się odbyć przynajmniej 31 protestów. Małgorzata Genca
Ruszyły kolejne rolnicze protesty. Jak poinformował w poniedziałek (19 lutego) Krzysztof Komorski, w woj. lubelskim ma się odbyć przynajmniej 31 protestów. Poniżej na bieżąco będziemy informować o utrudnieniach.

We wtorek (20 lutego) od godz. 8 rano protestujący rolnicy zablokowali węzeł Tatary (droga S17).

Jak poinformował lubelski ZTM występują utrudnienia w kursowaniu linii nr 2.

Objazdy linii nr 12, 78 i 85 w dniach 20-27 lutego br. z uwagi na protesty rolników

W związku z planowanym protestem rolników i związaną z tym blokadą m.in. skrzyżowania al. Kraśnickiej z drogą gminną 106956L przy kościele w Konopnicy oraz ronda im. Emila Brzozowskiego w Maryninie, w dniach 20-27 lutego 2024 r. w godz. 10.00-16.00 obowiązują objazdy linii nr 12, 78 i 85. Szczegółowy rozkład dostępny TUTAJ.

O 9:50 GDDiKA poinformowała o kolejnych utrudnieniach:

 • S19 węzeł Szerokie. Droga zablokowana w kierunku Rzeszowa. Objazdy drogami lokalnymi. Policja kieruje na objazdy.
 • S19 węzeł Wilkołaz. Droga zablokowana w kierunku Rzeszowa. Objazdy drogami lokalnymi.
 • S19 węzeł Kraśnik Południe. Droga zablokowana w kierunku Lublina. Objazd drogami lokalnymi.

Zablokowana jest również S17 Ryki Południe (w kierunku Warszawy).

Od godz. 10 rozpoczęła się większość protestów. Utrudnienia występują:

 • S12 węzeł Puławy Wschód. Zablokowana jezdnia w kierunku Radomia.
 • S17 węzeł Żyrzyn. Zablokowana jezdnia w kierunku Warszawy.
 • S19 węzeł Modliborzyce. Jezdnia w kierunku Lublina wyłączona z ruchu na odcinku węzeł Janów Lubelski Północ - węzeł Szastarka.
 • S19 zamknięta jezdnia od węzła Niedrzwica Duża w kierunku Lublina
 • S17 węzeł Jastków. Zablokowana droga od węzła Jastków do węzła Kurów Zachód (objazdy kierowane są na objazd DW 874)
 • DK63 Ulan Majorat. Zablokowany jeden pas ruchu
 • DK63 Wisznice. Blokada ronda na skrzyżowaniu z DW812
 • DKS12s, odcinek węzeł Puławy Wschód - węzeł Puławy Azoty, kierunek Radom. Wprowadzono objazd drogą serwisową wzdłuż S12s.
 • DK 74, odcinek Janów Lubelski - Frampol, oba kierunki. Przepuszczanych jest kilka pojazdów co 15-30 minut.

Duże utrudnienia na drogach wyjazdowych z miasta z powodu protestów rolników

Z dużymi utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy na drogach wyjazdowych z Lublina w kierunku Rzeszowa, Warszawy, Chełma, gdzie protestujący rolnicy blokują drogi ekspresowe. Ruch kierowany jest na objazdy drogami lokalnymi.

O bieżącej sytuacji drogowej poinformował PAP rzecznik lubelskich policjantów nadkom. Andrzej Fijołek.

– Zgodnie z zapowiedziami rolnicy zorganizowali blokady dróg. Największe utrudnienia są na trasach ekspresowych w głównych, newralgicznych kierunkach tj. Rzeszowa, Warszawy, Chełma. Nie mamy informacji na razie o wielokilometrowych korkach, bo już w weekend ogłaszaliśmy spodziewane utrudnienia. Myślę, że większość kierowców zrezygnowała z podróży drogami ekspresowymi – powiedział rzecznik.

Policja organizuje objazdy drogami lokalnymi i informuje kierowców na bieżąco o możliwych trasach objazdu.

Rolnicy zablokowali wczoraj drogi ekspresowe, wojewódzkie i krajowe w 26 miejscach w regionie, m.in. na fragmencie S12 (węzeł Lublin-Tatary) w kierunku Warszawy oraz odcinku S19 (węzeł Lublin-Węglin) w stronę Rzeszowa. Sprawiło to, że kierowcy musieli poruszać się alternatywnymi trasami.

- Sytuacja na ulicach Lublina jest stabilna – informowała tuż po godz. 12 Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza. Przyznała jednak, że ok. 11.30 czasowe trudności z przejazdem wystąpiły na ul. Turystycznej, na wysokości centrum handlowego E.Leclerc.

– Zwiększył się też ruch na al. Witosa, którą kierowcy omijali miejsce protestu kierując się w stronę ronda przy Zamku i dalej w al. Spółdzielczości Pracy – dodawała Góźdź.

Zapowiedź protestów zmieniła plany naszego Czytelnika, pana Piotra. Dzisiaj po południu wylatywał z lotniska na Okęciu.

– Wyjechaliśmy wcześniej z Lublina, aby nie utknąć na blokadach. I się udało przebić do Warszawy zanim zaczął się protest. Po drodze widzieliśmy rolników jadących ciągnikami na miejsce protestów – relacjonował pan Piotr.

Protestujący rolnicy całkowicie blokują ruch do przejść granicznych z Ukrainą

Protestujący przed przejściami z Ukrainą rolnicy zaostrzyli akcję i całkowicie zaprzestali przepuszczania ciężarówek czekających na odprawę przez lubelskie i podkarpackie przejścia graniczne. Setki ciężarówek czekają w wielokilometrowych kolejkach na wyjazd z kraju.

Kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji przekazała PAP, że protestujący przed przejściem w Dorohusku od rana przestali całkowicie przepuszczać ciężarówki w kierunku Ukrainy.

– Protestuje obecnie około 250 osób. W 15-kilometrowej kolejce stoi ok. 600 tirów – podała.

Rolnicy sprzed przejścia w Hrebennem nie będą również przepuszczać żadnych pojazdów w godz. 12-15. Obecnie w 27 kilometrowej kolejce jest ok. 500 tirów.

Asp. szt. Edyta Krystkowiak z hrubieszowskiej policji podała PAP, że na przejściu w Dołhobyczowie od godz. 12 do 17 nastąpi całkowita blokada przejazdu dla pojazdów ciężarowych. W Zosinie zaostrzenie akcji zaplanowano do godz. 15.

Dotychczas protestujący przed lubelskimi przejściami granicznymi z Ukrainą przepuszczali ok. 1-2 ciężarówki na godzinę, a czas oczekiwania na przekroczenie granicy w Dorohusku wynosił we wtorek (20 lutego) rano nawet do 160 godzin.

Jak przekazał PAP, asp. Łukasz Olszański z jarosławskiej policji, obecnie do przejścia w Korczowej na wyjazd z Polski oczekuje ponad 800 ciężarówek. Sznur pojazdów ciągnie się na 10 kilometrów. Samochody stoją m.in. na autostradowym MOP-ie w Hruszowicach, na parkingu w Młynach oraz wzdłuż dk 94.

Jak podkreślają służby, protesty odbywają się poza przejściami granicznymi.

– Czas oczekiwania pojazdów ciężarowych w kolejce w miejscach, gdzie odbywają się protesty, nie jest zależny od służb granicznych – zapewniają.

Jak poinformowała lubelska policja, drogi w województwie są już przejezdne. Zakończyły się protesty w Lublinie, Maryninie, Strzeszkowicach Dużych, Modliborzycach, Rykach, Parczewie oraz w miejscowościach Ulan, Majorat i Borki. Obecnie trwa on jeszcze w miejscowości Zielona w gm. Krzczonów.

W Lublinie poruszająca się wolno kolumna ciągników rolniczych przemieszcza się ulicami: Al. Kraśnicka, Al. Solidarności, Al. Tysiąclecia, ul. Witosa, ul. Krańcowa, Wyścigowa, Wrotkowska, Jana Pawła II, Al.Kraśnicka.

Do jutra (21 lutego) zablokowane zostają Węzeł Kraśnik-Północ na drodze ekspresowej S-19 oraz wjazdy i zjazdy w tym miejscu, bez możliwości przejazdu - tam trwa protest rolników.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protest rolników w Lubelskiem. We wtorek rolnicy zablokowali drogi w całej Polsce - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto