Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekty przebudowy obiektów lekkoatletycznych Startu przy al. Piłsudskiego do poprawki

redakcja
redakcja
Wojciech Nieśpiałowski
Konserwator zabytków nie chce, by nowe budowle zasłaniały panoramę Starego Miasta. – To będzie już bodajże czwarta wersja – przyznaje Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Na jego zlecenie powstają projekty przebudowy stadionu lekkoatletycznego i towarzyszących mu obiektów. Pierwotnie mowa była o tym, że trybuny zostaną powiększone z 800 do 1500 miejsc. W planie był też nowy budynek administracyjno-treningowy.

O takich planach magistrat mówił już rok temu i wtedy miasto podkreślało, że prace mogą się zacząć jeszcze w 2014 r.

Ale wszystko, co dzieje się w tym miejscu musi zostać zaakceptowane przez konserwatora zabytków, bo teren znajduje się w strefie ochronnej panoramy Starego Miasta. Sęk w tym, że to, co zaproponowali projektanci uznał za niemożliwe do przyjęcia.

– Ta koncepcja przewidywała piętrowy budynek, który przesłoniłby widok na Stare Miasto z al. Piłsudskiego. Uzgodnienia trwają, wszystko jest na dobrej drodze – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

– Do końca miesiąca powinna być gotowa nowa wersja – zapowiada Dziuba. – Obiekt zaplanowany jako piętrowy zostanie przez projektanta „zagłębiony” w ziemi. Architekt pracuje również nad analizą widokową takiego rozwiązania.

Magistrat nie ma na razie pieniędzy na przebudowę tego obiektu. Urzędnicy są przekonani, że z unijnych funduszy takiej inwestycji nie uda się dofinansować.

– Pozostaje nam szukać pieniędzy w ministerstwie sportu i w Totalizatorze Sportowym – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Liczymy na to, że zrealizowana zostanie koncepcja przewidująca zbudowanie ośmiu wiodących ośrodków lekkoatletycznych w miastach wojewódzkich – dodaje.

W datowanej na sierpień ubiegłego roku ministerialnej „Liście inwestycji zakwalifikowanych do Planu Wieloletniego” modernizacja obiektów Startu wymieniona jest na pierwszym miejscu.

W tym samym dokumencie możemy jednak przeczytać, że inwestycje z tej listy mogą być brane pod uwagę przy rozdziale pieniędzy na dany rok, o ile do końca marca inwestor złoży wniosek, do którego niezbędne jest dołączenie prawomocnego i ostatecznego pozwolenia na budowę. Uzyskanie takiego dokumentu do końca miesiąca jest nierealne.

Dominik Smaga


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto