- Czuję się zaszczycona i doceniona. To dla mnie ogromne wyróżnienie przyznała prof. Grażyna Ginalska, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.
O niezwykłym biomateriale do uzupełniania ubytków kostnych pisaliśmy jako pierwsi w marcu ubiegłego roku. Po naszym artykule, wynalazkiem zainteresował się świat. Agencja Reutersa poprosiła prof. Ginalską o możliwość przygotowania anglojęzycznego materiału na temat "sztucznej kości".
Pojawiły się też oferty z zagranicy dotyczące odkupienia wynalazku. Ale profesor odmówiła.
Stworzony przez nią biomateriał do wypełniania ubytków kostnych ma właściwości zbliżone do naturalnych kości człowieka. Jego cudowne właściwości potwierdziły doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach w Katedrze i Kliniki Chirurgii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.
- Po miesiącach starań udało nam się w końcu powołać spółkę, dzięki której możemy prowadzić badania już nie na zwierzętach, ale na ludziach - zdradziła prof. Ginalska. - To spółka spin-off. Powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału. Nazywamy się Medical Inventi - wyjaśnia.
Spółka jest już wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. - Dzięki funduszom m.in. od prywatnego inwestora, udało się opłacić ubezpieczenia 25 pacjentów Katedry i Kliniki Stomatologicznej i Twarzowo-Szczękowej UM, na których będziemy testować biomateriał. To duży sukces - tłumaczy naukowiec.
Od kapituły konkursu "Wynalazczyni 2011" prof. Ginalska otrzymała srebrny medal (z certyfikatem) Marii Skłodowskiej-Curie.
Czytaj serwis studencki STUDENTOWO
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?