Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca: Po jakich studiach znajdziesz zatrudnienie?

Ilona Leć
archiwum Polskapresse
Uczelnie techniczne i rolnicze są na topie. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jest najbardziej obleganą uczelnią w regionie (raport MNiSW). Najpopularniejszymi kierunkami na UP są gospodarka przestrzenna, geodezja i kartografia.

- Duże szanse na znalezienie pracy mają absolwenci weterynarii. Niestety, najtrudniej o nią w mieście, w którym się studiuje - przyznaje Lech Szafrański, kierownik Biura Karier Studenckich.

Czym sugerują się młodzi ludzie idąc na studia? Wybierają kierunki, po których praca będzie dobrze płatna. Z badań przeprowadzonych przez Gru-pę TP wynika, że 31 procent studentów chce zarabiać w swojej pierwszej pracy od 1,5 do 4 tys. zł. Zdaniem żaków, o ich atrakcyjności na rynku pracy decydują: umiejętność szybkiego uczenia się, kreatywność i doświadczenie praktyczne. - Wiadomo, że programy studiów mają zbyt teoretyczny wymiar, a zajęć praktycznych brakuje. Od tego roku to się zmieni - informuje Magdalena Bis, psycholog i trener z Biura Karier UMCS.

Aby ułatwić start absolwentom, uczelnie nawiązują współpracę z przedsiębiorstwami.

- Studenci odbywają praktyki i staże w firmach, a po ich zakończeniu mają możliwość zatrudnienia w nich - mówi Teresa Bogacka, kanclerz WSEI.

W MUP Lublinie na koniec stycznia 2012 roku było zarejestrowanych 2250 osób, które nie ukończyły 25. roku życia oraz 555 z wyższym wykształceniem.

- Absolwenci kosmetologii najszybciej odnajdują się na rynku pracy, bo zazwyczaj zakładają własne salony kosmetyczne - przyznaje Sławomir Kula z WSSP.

Od 1 października 2011 roku wyższe uczelnie mają obowiązek monitorowania losów swoich absolwentów. UMCS i KUL zaczęły już zbierać informacje o swoich byłych studentach. Za rok możemy poznać wyniki.

W rekrutacjach od czterech lat prym wiodą politechniki. Nic dziwnego, najwięcej ofert pracy skierowanych jest do inżynierów.

- Informatyka, elektrotechnika, budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz architektura i urbanistyka. Ukończenie tych kierunków to pewny fach w ręku - ocenia Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL.

Jak zapewnia Włodzimierz Matysiak, Uniwersytet Medyczny figuruje w corocznych sprawozdaniach Wojewódzkie-go Urzędu Statystycznego jako uczelnia, która nie kształci bez-robotnych. - Poszukiwani są lekarze, dentyści, farmaceuci, analitycy medyczni, pielęgniarki i położne - dodaje Matysiak.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto