MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar samochodu elektrycznego. Jak ugasić auto na prąd?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Producenci zaczynają w autach montować specjalne systemy pomagające w awaryjnej sytuacji. Należy do nich m.in. rozwiązanie Fireman Access od Renault.
Producenci zaczynają w autach montować specjalne systemy pomagające w awaryjnej sytuacji. Należy do nich m.in. rozwiązanie Fireman Access od Renault. Renault
W Polsce nie są zbierane dane dotyczące pożarów pojazdów z uwzględnieniem rodzaju napędu. Rosnąca flota aut na prąd sprawia jednak, że możemy mieć do czynienia z pożarem auta elektrycznego. A niewiele kierowców wie jak wtedy się zachować.

Jak ugasić pożar samochodu elektrycznego?

Czy pożar auta elektrycznego powinniśmy gasić standardową gaśnicą z pojazdu? - Jeśli jest to początek pożaru samochodu i nie pali się akumulator wysokonapięciowy, czyli sytuacja jest podobna jak w przypadku pożaru pojazdu z silnikiem spalinowym, to można użyć gaśnicy przeznaczonej do pojazdów z napędem konwencjonalnym. Jeśli natomiast pali się akumulator wysokonapięciowy, to jego ugaszenie jest możliwe tylko przy użyciu wody – wyjaśnia podpułkownik Christophe Lenglos z Okręgowego Wydziału ds. Pożarnictwa i Ratownictwa (SDIS) w departamencie Yvelines we Francji.

Pożar samochodu elektrycznego. Pomóc mogą te rozwiązania

Producenci zaczynają w autach montować specjalne systemy pomagające w awaryjnej sytuacji. Należy do nich m.in. rozwiązanie Fireman Access od Renault. Jest to specjalny system dostępu dla zespołów ratowniczych, pozwalający im na szybkie zalanie środkiem gaśniczym palącego się akumulatora i ugaszenie płomieni w ciągu 5 minut, a nie jak w przypadku samochodu elektrycznego pozbawionego tego systemu – od jednej do trzech godzin. Stosowany jest również wyłącznik pod tylną kanapą, pozwalający służbom ratowniczym na odłączenie akumulatora od obwodu wysokiego napięcia w pojeździe.

Kolejną innowacją jest specjalny kod QR. To naklejka do skanowania umieszczona na szybach pojazdów. Umożliwia ekipom ratowniczym dostęp do wszystkich informacji technicznych o pojeździe niezbędnych w akcji ratowniczej. Informacje te są zgrupowane w tzw. karcie interwencyjnej. Ekipy ratownicze mogą po dotarciu do uszkodzonego pojazdu zeskanować kod QR i błyskawicznie określić, czy jest to pojazd hybrydowy, hybrydowy typu plug-in czy elektryczny.

Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa? Czy można dostać mandat za brak gaśnicy?

Z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r.. wynika, że każdy kierowca ma obowiązek wyposażenia swojego auta w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Podczas obowiązkowego przeglądu diagnosta ma obowiązek sprawdzenia czy w pojeździe znajduje się gaśnica.

Najlepszym miejscem umieszczenia gaśnicy jest zamykany schowek przed pasażerem Gaśnica samochodowa, którą kierowcy są zobowiązani posiadać, powinna zawierać w sobie co najmniej 1 kg środku gaśniczego. Okres legalizacji gaśnicy przeważnie waha się od 1 do 2 lat, natomiast okres gwarancyjny z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji.

Co się stanie, gdy podczas kontroli drogowej kierowca nie będzie w stanie przedstawić funkcjonariuszowi gaśnicy z aktualnym terminem przydatności do użycia? Policjant nie wyciągnie z tego tytułu konsekwencji, gdyż ma jedynie obowiązek sprawdzić jej obecność w pojeździe. Jednak brak gaśnicy może wiązać się z mandatem od 20 do 500 zł.

Legalizacja gaśnicy polega na sprawdzeniu proszku i naboju w serwisie gaśnic. Koszt takiej kontroli to od kilku do kilkunastu złotych. Nowa gaśnica przez pierwsze kilka lat użytkowania praktycznie nie traci sprawności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożar samochodu elektrycznego. Jak ugasić auto na prąd? - Motofakty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto