Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Lubelska Biblioteka Wirtualna. Oczyszczą z pajęczyn, przeniosą do sieci

redakcja
redakcja
Rok potrwa digitalizacja zbiorów na potrzeby Lubelskiej ...
Rok potrwa digitalizacja zbiorów na potrzeby Lubelskiej ... Jacek Świerczyński
Rok potrwa digitalizacja zbiorów na potrzeby Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej, czyli tworzenie cyfrowych kopii papierowych książek i dokumentów. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na wykonanie takiego zlecenia.

– W sumie, będzie to ok. trzech milionów dokumentów – zapowiada Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w lubelskim Urzędzie Miasta.

Do skanowania przeznaczonych zostanie ok. 860 tys. stron z zasobów, które należą do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego.

Kolejne 853 tys. stron będzie pochodzić z biblioteki UMCS, w tym 100 tys. stron starodruków.

– Nasze pliki będzie można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to skany „zabytkowych” obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe, do których można zaliczyć starodruki, rękopisy i mapy. Będą wśród nich także cztery inkunabuły, czyli druki sprzed roku 1500 – mówi Aneta Adamska z Biura Prasowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Druga część to współczesne prace naukowe, czasopisma naukowe, czy też, o ile zgodzą się autorzy, nigdy niepublikowane rozprawy habilitacyjne czy doktorskie – dodaje Adamska.

Digitalizacją objętych zostanie też 800 tys. stron ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 77 tys. z Uniwersytetu Medycznego czy też 600 tys. stron z Książnicy Zamojskiej, w której znajdują się cenne starodruki.

– Spośród 12 tys. woluminów zeskanowanych zostanie tysiąc. To nawet szesnastowieczne starodruki, m.in. książki związane z biblioteką Akademii Zamojskiej – zapowiada Danuta Kawałko, dyrektor Książnicy Zamojskiej.

Ze starodrukami trzeba będzie postępować bardzo ostrożnie.

Zadanie nie jest łatwe, na części z nich tekst z jednej strony przebija na drugą stronę, a karty są uszkodzone. Wcześniej zamojskie starodruki mają zostać… odkurzone odkurzaczem.

Terminy wyznaczone na zakończenie poszczególnych zadań przypadają na okres od czerwca 2014 r. do końca stycznia 2015 r.

– Spodziewamy się, że z pierwszych zbiorów będzie można korzystać już wiosną przyszłego roku – mówi Hunicz.

W pełnym zakresie biblioteka ma być uruchomiona na przełomie 2014 i 2015 roku, najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2015. W bibliotece będą nie tylko książki i starodruki. – Będą to również prace naukowe, będzie można np. zamówić sobie subskrypcję zagranicznych czasopism naukowych.

Dominik Smaga

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto