Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na Wasze pytania, cz. LIV

RED
Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na Wasze pytania, cz. LIV
Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na Wasze pytania, cz. LIV archiwum
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Żona wyprowadza z naszych wspólnych kont bankowych dość znaczne sumy pieniędzy, nie chce powiedzieć na co je przeznacza, wręcz czasem zaprzecza, że to robi. Czy to nie jest kradzież? Jak tak dalej pójdzie nie będzie co dzielić przy podziale majątku... Proszę o pomoc!
Na wstępie, dla ścisłości zaznaczyć trzeba, że w sytuacji gdy współmałżonkowie określoną rzeczą władają wspólnie i należy ona do ich majątku wspólnego, to w przypadku zaboru takiej rzeczy przez jednego z nich będziemy mieli do czynienia z przestępstwem przywłaszczenia (art. 284 kodeksu karnego).

Nie ulega wątpliwości, iż realizacja, stanowiącego o przywłaszczeniu składnika małżeńskiej wspólnoty majątkowej, zamiaru powiększenia swego majątku kosztem małżonka, może polegać również na "wyjęciu" z majątku wspólnego jednego tylko składnika po to, by składnik ten nie stał się w przyszłości przedmiotem podziału majątku wspólnego - z pokrzywdzeniem małżonka i z jednoczesną korzyścią dla osoby, która samowolnie rzecz wyjęła z majątku wspólnego (tak: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2002 r. wydane w sprawie o sygn. akt V KKN 275/00).

Warto również dodać, że sprawca dla dokonania przestępstwa przywłaszczenia musi podjąć jedną chociażby czynność w stosunku do rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego, która wskazuje, że traktuje on rzecz lub prawo majątkowe tak jakby był właścicielem Manifestacja włączenia przez sprawcę rzeczy do swojego majątku dokonywać się może w różnorodnych formach, na przykład przez bezprawne zużycie lub przetworzenie rzeczy, przekazanie rzeczy znajdującej się w posiadaniu sprawcy innej osobie na własność, sprzedaż rzeczy, darowiznę lub bezprawne zatrzymanie rzeczy w zamiarze dysponowania nią przez sprawcę jak własną, postawienie na rzeczy znaku własności sprawcy itp. To w jaki sposób zachowuje się Pana małżonka pozwala ostrożnie ocenić, że wymieniona traktuje „wyprowadzoną ze wspólnych kont” sumę pieniędzy jak swoją własność.

W związku z powyższym zasadne wydaje się być zawiadomienie Policji lub Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przywłaszczenia.

Siostra podburza rodziców przeciwko mnie. Boję się, że niedługo dojdzie do tego, że przepiszą w testamencie cały majątek na nią, a ja zostanę z niczym, jako wyrodna córka. Czy można to jakoś zablokować?
Testament jest jednostronną czynnością prawną zawierającą oświadczenie woli testatora, którego treścią jest rozrządzanie majątkiem na wypadek śmierci. Dyskusyjna wydaje się być zatem możliwość „prawnego zablokowania” rozrządzenia majątkiem rozumianego jako akt nieprzymuszonej woli.

Jedno ale – testament będzie nieważny jeżeli zostanie sporządzony:
 w stanie wyłączającym świadome albo swobodne decyzji i wyrażenie woli;
 pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
 pod wpływem groźby.

Nadto, zgodnie z przepisem art. 991 kodeksu cywilnego, zstępnym (zatem również dzieciom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Gdyby Czytelnik/-czka został pominięty w testamencie, przysługuje mu roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto