Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada

Redakcja
Prawnik odpowiada na zadane przez Was pytania.

Na wybrane, zgłoszone przez Was pytania ([email protected]), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Na pytania czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Czy bycie karanym za młodu (miałem 19 lat, gdy byłem w więzieniu niecały rok za udział w bójce) jest przeszkodą do tego żeby teraz formalnie teraz adoptować dziecko?
Przysposobić (adoptować) może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego oraz posiada opinię kwalifikacyjną oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny, o którym mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, chyba że obowiązek ten jej nie dotyczy. Przed skierowaniem kandydata do przysposobienia dziecka na szkolenie ośrodek adopcyjny dokonuje jego wstępnej oceny, z uwzględnieniem:

- kwalifikacji osobistych, o których mowa powyżej

- motywacji do podjęcia się wychowywania dziecka;

- wywiadu adopcyjnego.

Kwalifikacje osobiste oznaczają predyspozycje moralne i umysłowe kandydata, jak również zdolność wychowywania adoptowanego dziecka. Można je przyrównać do sprawdzenia, czy kandydat daje rękojmię należytego wychowania dziecka. Ogólnie – są to cechy dające gwarancję należytego troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowania go do dorosłego, samodzielnego życia. (za stroną Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku, http://poa-gdansk.pl/proces-kwalifikacyjny.html).

W większości ośrodków adopcyjnych, kwalifikacje osobiste sprawdzane są m. in. przez weryfikację zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Na pytanie Czytelnika o tyle trudno odpowiedzieć, że nie wskazał kiedy odbywał karę za udział w bójce. Dlaczego upływ czasu jest tak ważny? Zgodnie bowiem z przepisem art. 106 kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Przyjmując, że Sąd wymierzył Panu karę roku pozbawienia wolności, zgodnie z przepisem art. 107 kodeksu karnego, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania kary.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto