Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik: Białe zęby najlepszą wizytówką

Redakcja
Piękny uśmiech czyni cuda. Zwłaszcza, jeśli odsłania się w nim równe i białe zęby. O tym, jak go osiągnąć, opowiadają na łamach MM Lublin stomatolodzy.

Częste mycie wydłuża życie

- Aby utrzymać zęby w dobrej kondycji trzeba myć je co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku – radzi Katarzyna Dębska, stomatolog z Centrum Medycznego Lux Med. - Zęby myjemy przez 3 do 5 minut. Ważna jest również metoda szczotkowania. Świetne efekty daje technika wymiatania i ruchy okrężne.

Szczoteczkę należy zmieniać raz na trzy miesiące.

Odpowiedniej higienie jamy ustnej służą także nici dentystyczne, dzięki którym można wyczyścić przestrzeń między zębami. Najlepiej wybrać taką pastę, która zawiera fluor – dodaje doktor Dębska. - Fluor wzmacnia szkliwo zębów i chroni przed powstawaniem ubytków. Warto również zadbać, aby pasta zawierała środki bakteriobójcze i przeciwzapalne. Uzupełnieniem pasty jest płyn do płukania jamy ustnej, który ma działanie bakteriobójcze i odświeża oddech – podsumowuje dr Dębska.

Dentysta to nie sadysta

Na wizytę u stomatologa warto zapisać się raz na pół roku. Odwiedziny u dentysty to także konieczność, gdy chcemy wybielić lub wyprostować zęby. - Zaczynamy od sprawdzenia, czy zęby są wyleczone – tłumaczy doktor Jolanta Fijałkowska z Top-Dentu. - Usuwamy ogniska zapalne i leczymy próchnicę. Przed wybieleniem trzeba też oczyścić zęby z kamienia i osadu – dodaje.

Krzywym zębom mówimy nie

- Konsultacja ortodontyczna przydaje się, jeśli kolor i kształt zębów pacjenta jest ładny, ale zęby są stłoczone, bądź przeciwnie, są między nimi przerwy – mówi Agata Pituch, stomatolog z ADP Klinika. - Rozwiązaniem problemu jest założenie aparatu stałego. - Taki aparat składa się ze specjalnych zaczepów, zwanych zamkami, które przykleja się do powierzchni zębów – dodaje doktor Dębska. – Zamki mogą być metalowe lub przezroczyste. Przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje z reguły kilka dni.

Leczenie trwa najczęściej od 18 do 24 miesięcy.

Koszt jednej szyny to około 1500 złotych. Więcej zapłacimy za aparaty bezbarwne, a mniej za ruchome, czyli wkładane i wyjmowane przez pacjenta. To jednak propozycja głównie dla dzieci i młodzieży w okresie wzrostu – mówi doktor Dębska.

Cel to biel

- Do wyboru mamy dwie metody wybielania zębów: nakładkowe nocne oraz przy użyciu lampy w gabinecie stomatologicznym – wyjaśnia doktor Pituch. - Pierwszą metodę stosujemy przez pięć kolejnych nocy. Pacjent zakłada na wykonaną przez technika szynę specjalny żel, który sukcesywnie wybiela zęby. Potem pacjent nakłada szynę na zęby.

Inaczej jest w przypadku wybielania zębów w gabinecie. - To skuteczna i szybka metoda – uważa doktor Fijałkowska. Wystarczy jedna wizyta, podczas której stomatolog używa preparatu wybielającego o odpowiednim natężeniu i lampy aktywującej preparat. Metoda jest nieszkodliwa dla szkliwa, a efekt trzyma się długo. Po wybieleniu zębów trzeba skorygować wypełnienia, czyli wymienić plomby w odcinku przednim i dobrać ich kolor do odcienia wybielonych zębów. Cena zabiegu waha się od 200 do 300 złotych za jeden łuk zębowy.

Licówka, czyli sposób na czarnego zęba

- Jeżeli pacjent nie jest zadowolony z koloru zęba, można skorygować go licówką – mówi doktor Pituch. Polega to na zeszlifowaniu zewnętrznej warstwy szkliwa i nałożeniu na ząb licówki. Inną metodą na przywrócenie pięknego uśmiechu jest nałożenie korony. - To rodzaj czapeczki, którą nakłada się na całą powierzchnię zeszlifowanego zęba – tłumaczy doktor Dębska. Za licówkę zapłacimy średnio od 500 do 1000 złotych. Korona to wydatek od 500 do 1500 złotych, w zależności od typu.

Implantem w szczerbę

W dzisiejszych czasach wyrwanie zęba nie oznacza jego nieodwracalnej utraty. - Brakujący ząb można odbudować na implancie, czyli sztucznym korzeniu wykonanym z tytanu – wyjaśnia doktor Dębska. - To bardzo nowoczesna metoda. Implant można założyć w znieczuleniu ogólnym. Tytanowa śruba zrasta się z kością po około trzech miesiącach – dodaje doktor Pituch. To propozycja dla właścicieli pokaźniejszego portfela, bo założenie jednego implantu kosztuje od 2200 do 3500 tysiąca złotych. Drugie tyle trzeba wydać na koronę, którą nakłada się na implant.

Wszystkie zabiegi są dostępne w lubelskich gabinetach stomatologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto