Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóc mogą najbliżsi: Rozmowa z psychologiem

Redakcja
Jak sobie poradzić, gdy bliska osoba nagle odchodzi? - Trzeba postawić na wsparcie rodziny i na wiarę – radzi Ireneusz Siudem, psycholog.

Czy można przygotować się psychicznie na stratę bliskiej osoby?

- Trudno mówić o jakimkolwiek przygotowaniu, kiedy śmierć jest wydarzeniem niespodziewanym. Tragedia jest jeszcze większa, gdy giną w ten sposób ludzie młodzi. Wtedy pomaga tylko wiara, modlitwa i obecność innych osób. Co innego w sytuacji, gdy bliska nam osoba choruje. Wtedy rodzina może powoli oswoić się z tą myślą.

Co możemy zrobić, żeby poradzić sobie z tragiczną śmiercią bliskiej osoby?

- W takiej sytuacji mamy do czynienia z szokiem, który wywiera potężny wpływ na stan psychiczny. Zalecałbym wtedy przede wszystkim wsparcie osób najbliższych. Osoba, która straciła kogoś nie powinna zostać sama. Ktoś musi po prostu z nią być, rozmawiać i pocieszać. Trzeba pokazać tej osobie, że ma po co dalej żyć.
Bardzo ważnym elementem jest też wiara. Modlitwa podnosi na duchu, a uczestnictwo we mszach jest formą wsparcia psychicznego. W późniejszym okresie po stracie bliskiej osoby, warto znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli nie myśleć o tym wydarzeniu. Często pomaga w tej sytuacji oddanie się pracy. Dobrze jest też na chwilę zmienić otoczenie, wyjechać gdzieś na pewien czas.

Czy jest jakiś sposób na to, żeby identyfikowanie ciała zmarłego nas nie przerosło? Może lepiej unikać udziału w takiej procedurze?
- To bardzo indywidualny problem, każdy powinien mierzyć swoje siły na zamiary. Najlepiej, jeśli przy identyfikacji ciała towarzyszą nam inne bliskie osoby. Nie zawsze też w musi w tym uczestniczyć akurat ta osoba, która jest najbardziej zaangażowana emocjonalnie. Identyfikować ciało mogą także członkowie dalszej rodziny.

A jak  rozmawiać o tragicznej śmierci z dziećmi?

- Na pewno informacje o tym należy dostosować do wieku. Jeśli to małe dziecko, to nie należy opisywać sytuacji zbyt szczegółowo. Trzeba ująć to w taki sposób, jaki dzieci rozumieją, na przykład wytłumaczyć, że to pan Bóg zabrał tę osobę, pokazać to symbolicznie. Gdy mamy do czynienia z nastolatkiem, należy wziąć pod uwagę nie tylko wiek, ale także indywidualne cechy psychiki. Na pewno należy rozmawiać tak, żeby nie zranić tej osoby i żeby mogła to na swój sposób przeżywać.

Rozmawiała Iza Izdebska

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto