Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja z Lublina dostanie dostęp do internetu

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Do lubelskich komisariatów dotrze odrobina luksusu. Niektórzy funkcjonariusze w końcu będą mieli internet. – To oni jeszcze nie mają? – dziwią się lublinianie.

„Polska policja dysponuje obecnie ponad 55 tys. komputerów, co biorąc pod uwagę liczebność tej formacji, stawia ją w czołówce najbardziej nasyconych tym sprzętem policji europejskich” – chwali się na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji.

Tymczasem, w Lublinie w żadnym z ośmiu komisariatów nie ma dostępu do internetu
.

Komputerów jest także jak na lekarstwo – po dwa, góra trzy na komisariat. Jedyna sieć, do jakiej są podłączone komputery to wewnętrzna sieć policyjna – ethernet. Jednak i ten sposób elektronicznego komunikowania jest bardzo ograniczony. Na przykład, w I Komisariacie przy ul. Okopowej do ethernetu jest podłączony tylko jeden komputer. Funkcjonariusze muszą kontaktować się ze światem za pomocą telefonu, a i tu nie ma lekko. Z telefonów m. in. na biurkach dzielnicowych, nie można dzwonić do nikogo z miasta. Tym luksusem cieszy się oficer dyżurny, kierownicy i komendant danego posterunku. Mundurowi mogą dzwonić, ale jedynie w obrębie sieci policyjnej, czyli pomiędzy wszystkimi jednostkami w Polsce.

Statystyki ratuje wyposażenie komend wojewódzkiej i miejskiej.

Tam w każdym pokoju stoi po kilka komputerów. Dzięki temu na tle innych jednostek, nie wygląda to aż tak źle. – W komendzie miejskiej w Rzeszowie pracuje ponad 550 funkcjonariuszy, komputerów mamy niecałe dwieście – informuje Anna Klee z KWP Rzeszów. W Lublinie ilość komputerów na jednego mundurowego jest wyższa. – Na dwóch funkcjonariuszy przypada średnio jeden komputer, to 10 proc. więcej niż w Rzeszowie – mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

O wiele lepiej wygląda sytuacja w Białymstoku.

– Na jednego funkcjonariusza przypada ponad jeden komputer. Mamy 804 funkcjonariuszy i 835 komputerów – chwali się Kamil Tomaszczuk z podlaskiej policji.
Jest jednak szansa, że średniowiecze opuści lubelskie komisariaty. – W pierwszym kwartale planujemy podłączenie wszystkich komisariatów w Lublinie do Internetu – zapewnia Wójtowicz. – Takie są wstępne plany budżetu policji na przyszły rok. Teraz musi to zatwierdzić sejm – dodaje.

Pomimo zmian, z dostępu do wirtualnego świata informacji w komisariatach będą mieli dostęp nieliczni funkcjonariusze.

– Przede wszystkim kierownik sekcji dzielnicowych i funkcjonariusze sekcji dochodzeniowej – tłumaczy Wójtowicz. – Dzielnicowym nie będzie to potrzebne, 90 proc. swojego czasu pracy spędzają w terenie – dodaje.

Jest także szansa na zakup większej liczby komputerów.

Komenda Główna zdając sobie sprawę, że w niektórych oddziałach różnice w wyposażeniu mogą być bardzo duże, zleciła wykonanie analizy stanu sprzętu – Po zakończeniu badań zastanowimy się, jakie są potrzeby doposażenia niektórych garnizonów – zapewnia Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto