Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połączyła nas miłość do folkloru. Jubileusz 60-lecia Zespołu Tańca Ludowego UMCS

malgorzata_wielgosz
malgorzata_wielgosz
Archiwum Zespołu Tańca Ludowego UMCS
Na przedstawienie dorobku Zespołu Tańca Ludowego UMCS potrzeba by kilkunastu godzin i to by było mało. Syntezę dokonań jego artystów będzie można zobaczyć podczas koncertów Jubileuszu 60-lecia ZTL UMCS. Obchody potrwają od 23 do 28 kwietnia w Chatce Żaka. Większość wydarzeń odbywać się będzie w sali widowiskowej.

- Podczas jubileuszu przedstawione zostanie pokoleniowe bogactwo zespołu, jakie uzbierało się przez te wszystkie lata – zapewnia Lech Leszczyński, dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego UMCS. - Żeby pokazać pełniejszy program potrzebaby przynajmniej 20 godzin dziennie. Nikt by chyba tego nie wytrzymał. Chcieliśmy jednakże pokazać trzon, większą część dorobku artystycznego zespołu.

„Tradycje naszej ziemi”, „Pieśń i taniec nie zna granic”, „Połączyła nas miłość do folkloru” pod takimi hasłami w kolejnych dniach będą odbywały się koncerty, na które jest wstęp wolny.

W ostatnim z wymienionych wystąpi m. in. 12 par małżeńskich. Ale tak naprawdę par skojarzonych w zespole jest ponad setka.

Jedynie na sobotni koncert galowy „Diamentowe gody” – „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” wpuszczani będą tylko krajowi i zagraniczni goście z zaproszeniami. Oprócz tego odbędą się koncerty wybranych zespołów folklorystycznych prowadzonych przez wychowanków ZTL UMCS, międzynarodowa konferencja pt. „Tydzień Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego Lublina i Lubelszczyzny”, w której wezmą udział liderzy organizacji młodzieżowych z różnych krajów świata: z Niemiec, Meksyku, Japonii, Słowacji, Węgier, Hiszpanii, Francji. Litwy, Ukrainy, Białorusi, Tunezji czy Egiptu. Będzie można również podziwiać wystawę plakatów i fotografii ZTL UMCS, a także zakupić pamiątkę na kiermaszu sztuki ludowej.

Jubileusz stanowi przeżycie dla byłych i aktualnych członków zespołu.

- Jubileusz to coś niesamowitego – podkreśla z zapałem Katarzyna Grzeszczak, była tancerka Zespołu Tańca Ludowego UMCS. - Dla mnie jest to ogromne przeżycie. Przestałam tańczyć w zespole niedawno, a już tęsknię za próbami, ludźmi, wyjazdami. Czuję, że zawsze będę należeć do zespołu, mimo że aktywnie przestałam się w nim udzielać. Tęsknię za folklorem. Chciałabym by było go więcej w moim życiu. Spotkanie z ludźmi po tylu latach to coś niesamowitego. Świadczy o tym to, że przyjeżdżają oni specjalnie na jubileusz naprawdę z daleka, by zatańczyć czasem jeden taniec. Człowiek z zapartym tchem czeka na to wydarzenie. Dzięki niemu czuję się znowu jak studentka. Jubileusz to swego rodzaju powrót do tych dobrych, dawnych czasów. Z zapałem przygotowujemy się do niego, uczestnicząc w próbach. Może to stanowić sposób na zapomnienie o problemach, oderwanie się od zwykłego, codziennego życia. Człowiek, tańcząc w zespole, spotykając się po latach ze znajomymi z jego kręgu, czuje się dużo młodszy – zapewnia tancerka.

- Tegoroczny jubileusz jest doskonałą okazją do spotkania się ze sobą byłych i aktualnych członków zespołu – dodaje Lech Leszczyński. - Dzięki niemu będzie można odświeżyć dawne kontakty. Swój przyjazd z obcych krajów zapowiedzieli bowiem dawni członkowie zespołu, których los rzucił po świecie.

Nieoceniony wkład w funkcjonowanie zespołu wniosła niezwykle umuzykalniona rodzina Leszczyńskich.

- To jeden z najstarszych ludowych zespołów studenckich w Polsce, a w Lublinie najstarszy – stwierdza Lech Leszczyński. - Z zespołem wiąże się pokoleniowa historia. Mój ojciec, Stanisław leszczyński, jest założycielem, twórcą zespołu, jego wieloletnim kierownikiem artystycznym i choreograficznym. Mama, Janina - kostiumologiem, ona była odpowiedzialna za stroje do tańców zespołu. Moja żona z kolei, Beata jest kierownikiem wokalnym zespołu, muzykiem. Poznaliśmy się właśnie w zespole. Poza tym obydwaj nasi synowie, Stanisław i Jan też grają, ukończyli szkoły muzyczne. Jeden jest na studiach magisterskich w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, drugi w Poznaniu na najlepszej w Polsce reżyserii dźwięku. Podczas jubileuszu wystąpi również Zespół Tańca Ludowego Leszczyniacy, który założyłem i ma już 29 lat.

W trakcie jubileuszu będą miały również okazję pokazać się na scenie osoby, które przyszły do ZTL UMCS w ubiegłym roku i już zrobiły postępy.

Zaprezentują się również grupy muzyczne prowadzone przez wychowanków zespołu. Niektórzy jego członkowie bowiem po przeszkoleniu w ZTL postanowili założyć własne. Wystąpią między innymi Wega i Kalisto prowadzone przez Martę Zgiet oraz Ulaniacy Marcina Snuzika. Ale na tym nie koniec atrakcji, gdyż w niedzielę wystąpi zespół Neoklez pod kierownictwem Stanisława Leszczyńskiego, juniora. Grupa gra muzykę bałkańsko-klezmersko-jazzową.

Szczegółowy program na: http://www.ztl.umcs.lublin.pl/portal/index.php

Autor tekstu: Małgorzata Wielgosz

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto