Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazujesz legitymację i jedziesz za darmo

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Co ma zrobić inwalida wojenny, który, mimo, że posiada prawo do bezpłatnego przejazdu i legitymuje się przed kierowcą, jest proszony o dokonanie opłaty?

W pojazdach komunikacji prywatnej zapanowała pewna konsternacja: kto ma a kto nie ma prawa do przejazdów bezpłatnych? Ustawa mówi jasno: inwalidzi I grupy jeżdżą za darmo zarówno pojazdami MPK, jak i tymi należącymi do przewoźników prywatnych.

Zdarza się jednak, że nieuprzejmi kierowcy mają swój własny pogląd na tę sprawę. Przekonał się o tym nasz czytelnik - inwalida wojenny I grupy. Pan z racji swojego inwalidztwa ma prawo do bezpłatnych przejazdów autobusami zarówno MPK jak i prywatnych przewoźników miejskich. Z błędu wyprowadził go kierowca, i to w raczej niemiły sposób. - Wsiadłem do autobusu komunikacji prywatnej linii nr 17, podszedłem do kierowcy, aby pokazać mu moją legitymację – opowiada pokrzywdzony. – Wielkie było moje zaskoczenie, gdy kierowca, zamiast obejrzeć dokument, powiedział, że powinienem się wstydzić. Dodał też, że przejazd bezpłatny mi nie przysługuje i po prostu żal mi złotówki.

Nasz czytelnik wyznał, że jego koledzy, aby uniknąć pomówień i żenujących dyskusji z kierowcami, często wysupłują monetę z kieszeni i nie dochodzą swoich praw. Sprawę postanowiliśmy wyjaśnić w Biurze Transportu Zbiorowego UM. Dowiedzieliśmy się, że nasz czytelnik miał rację, natomiast kierowca zachował się conajmniej nieprofesjonalnie. - Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz ich opiekunowie zgodnie z Ustawą mają prawo do bezpłatnych przejazdów zarówno liniami MPK, jak i komunikacji prywatnej na terenie naszego miasta - powiedziała nam Anna Kamińska – Smarzewska, kierownik Biura Transportu Zbiorowego. – Od tego przepisu nie ma żadnych odstępstw, wszyscy przewoźnicy muszą to honorować. Anna Kamińska – Smarzewska dodaje, że te informacje są wywieszone w autobusach. - Kierowca miał obowiązek przestrzegać przepisów – dodaje. – Jego komentarz był niedopuszczalny. Pragnę na łamach prasy przeprosić pana, który musiał znosić takie zachowanie.

Krzysztof Juszka, prezes Stowarzyszenia Prywatnych Przewoźników potwierdza, że inwalidzi I grupy mają prawo do bezpłatnych przejazdów. - Mają jednak obowiązek okazać legitymację – dodaje. – Często ludzie naciągają sytuację. Nie mają legitymacji, a chcą jechać za darmo. Jeżeli ktoś pokaże wymagany dokument, kierowca ma obowiązek go uhonorować. Krzysztof Juszka radzi, aby podobne sytuacje zgłaszać do właściciela konkretnego pojazdu. - W autobusach są informacje o tym, kto jest właścicielem autobusu – mówi Juszka. – Do nich należy zgłaszać problem.

Kierownik BTZ dodatkowo wyjaśnia, że z darmowych przejazdów mogą bezwarunkowo korzystać wszyscy inwalidzi I grupy, bez względu na rodzaj inwalidztwa, ale tylko w pojazdach MPK (wynika to z uchwały Rady Miasta Lublin), a nie u przewoźników prywatnych. Darmowe przejazdy w MPK przysługują także osobom, które ukończyły 70 rok życia. - Natomiast przewoźnicy prywatni mogą, ale nie muszą honorować tych ulg – wyjaśnia Smarzewska. – To już zależy od ich dobrej woli.

KSz

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto