Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poeta z Lublina - Staszek Kieroński (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
Przed kilkoma dniami w Domu Kultury LSM w Lublinie przy ul. Wallenroda odbył się kolejny wieczór literacko-muzyczny Stanisława Kierońskiego.

Impreza połączona została z promocją trzeciego już tomiku poezji autora, zatytułowanego "Zamyślenia". Odbyła się ona równo dwa lata po debiucie literackim tegoż twórcy, który wówczas pierwszym zbiorkiem "Włóczę się po życiu. Moje uniesienia?" otworzył przed sobą wrota lubelskiego literackiego parnasu, jak również rok po premierze drugiego jego tomiku zatytułowanego "Zbieram słowa".

Wszystkie trzy zbiorki utworów wydane zostały przez lubelskie Wydawnictwo Muzyczne "Polihymnia".

Stanisław Kieroński - absolwent filologii polskiej UMCS rodem z Łodzi, nauczyciel, księgarz, animator kultury, działacz związkowy, spółdzielczy i polityczny - był w latach studenckich członkiem teatru "Dren 59", dziennikarzem Radia Akademickiego, przewodniczącym Koła Naukowego Polonistów i Koła Naukowego Aksjologicznego. Jako instruktor teatralny zrealizował wiele spektakli z udziałem dzieci, młodzieży i studentów, był jednym z organizatorów Marca'68 w Lublinie. Działał w strukturach Związku Zawodowego Pracowników Książki, Prasy, Radia i Telewizji, w Stowarzyszeniu Animatorów Kultury w Polsce, w Radzie Programowej TVP Lublin, pracował w Domu Książki, w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A.J. Vetterów. Był współtwórcą i pierwszym dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury im. Vetterów, dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury. Posiada wiele odznaczeń państwowych, wyróżnień i odznak honorowych, jest Zasłużonym Działaczem Kultury, laureatem nagród Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Oświaty i Wychowania. Publikuje artykuły dotyczące edukacji, wychowania i upowszechniania kultury. Jest także politykiem pełniącym funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej SLD w Lublinie, działa w strukturach LSM.

Wieczór literacko-muzyczny Staszka Kierońskiego na sali szczelnie wypełnionej przez znajomych i kolegów twórcy poprowadziła znana lubelska dziennikarka, a zarazem bibliotekarz, bibliolog i bibliofil Ewa Hadrian, zaś gośćmi autora tomiku "Zamyślenia" byli jego przyjaciele, muzycy i literaci. Obecnych kolejny już raz zaszczyciła też swą obecnością piosenkarka o niskiej, specyficznej barwie głosu Elżbieta Igras, która na tę uroczystość przyjechała specjalnie z Warszawy i wykonała kilka swych utworów. A nazajutrz, wspominając te chwile na swym profilu na Portalu Facebook, artystka, laureatka festiwali piosenki w Krakowie, Kołobrzegu, Opolu nazwała je "sympatycznym wspominkowym wieczorem".

Gośćmi Staszka Kierońskiego byli też lubelscy artyści Katarzyna i Dariusz Kwiatkowscy z zespołu "Kształty słów" oraz animator kultury, bard i poeta Jerzy Wiencek.

- W 1966 roku, na pierwszym roku filologii polskiej, spotkało się nas dwunastu młodych chłopaków w otoczeniu dziewcząt - wspomina we wstępie do "Zamyśleń" Stanisław Jan Królik, poeta i publicysta lubelski. - Stanowiliśmy dziesięć procent całości. Dwanaście odmiennych tradycji, światopoglądów. Dwanaście światów. (…) Sześciu zaznaczyło swą obecność w literaturze oryginalnej. Dwunastu w tłumaczeniach. Siedmiu w dziennikarstwie. (…) W 1969 roku dwukrotnie, jako grupa literacka "Samsara" składaliśmy utwory do druku w "Kurierze Lubelskim", drugi raz skutecznie. Pomagał rozplanować na stronie redaktor ze "Sztandaru Ludu". Kończyliśmy studia. Znaczna część wyjechała. Stanisław Kieroński został. Pracował na stanowiskach, a zarazem, był zawsze - jak słyszałem - gotów wspomóc potrzebujące koleżeństwo. Świat jest mały. Także w Lublinie.

Wielką niespodzianką dla Staszka Kierońskiego był fakt wręczenia mu Medalu 700-lecia Miasta Lublina przez obecnego na tym wydarzeniu prezydenta dra Krzysztofa Żuka.

Wzruszony autor, dziękując wszystkim za przybycie, wspomniał, iż następny, czwarty już tomik jego utworów najprawdopodobniej ukończony zostanie za rok, a tym samym zapowiedział następny wieczór literacko-muzyczny połączony z promocją kolejnej swej książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto