Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podzamcze w Lublinie: Wystawa projektów studentów architektury PL (zdjęcia)

Redakcja
Wystawa projektów studentów III roku architektury Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, demonstrująca koncepcje zagospodarowania Podzamcza, jest już czynna od kilku dni.

Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Plansze, makiety i fotografie można oglądać w gościnnych podwojach Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1 w dni powszednie od godz. 9.00 do 17.00, a w weekendy od godz. 10.00 również do godz. 17.00. Ekspozycja będzie czynna do 19 lutego.

W Trybunale Koronnym udostępniana jest wystawa 45 prac, które brały udział w ogłoszonym przez Ratusz konkursie na zagospodarowanie Podzamcza.

Tuż za zwycięską pracą Pracowni Architektonicznej Nowa S.A. z Gliwic uplasowały się pomysły rodem z Lublina. Drugie miejsce zajął Marek Bajun z Archistudia, a trzecie Jerzy Korszeń z Mariuszem Plewą.

Studenci z lubelskiej politechniki przygotowali prezentacje koncepcji urbanistycznych terenu położonego pomiędzy ulicami: Ruską, Lubartowską, Al. Tysiąclecia i Podzamcze oraz fragmentów obszaru bezpośrednio do niego przylegającego. Przyszli architekci zajęli się również rozwiązaniem podłogi urbanistycznej Placu Zamkowego i Placu Singera.

Ich prace zawierają też propozycje połączenia Placu Zamkowego z Placem Centralnym na projektowanym terenie oraz wizje planowanej architektury “Podzamcza”. Autorzy projektów kierowali się “Wytycznymi” Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lublinie, które przygotowane zostały specjalnie na konkurs, ogłoszony dla profesjonalistów.

Większość prac studentów III roku architektury PL wykonanych jest na wysokim poziomie, a niektóre rozwiązania, wydaje się, że mogłyby zadowolić najbardziej nawet wybrednych jurorów. Koncepcje te cechuje młodzieńczy entuzjazm i twórcza radość.

Zwycięska koncepcja, jak wiadomo, posłuży miejskim urzędnikom do prac nad planem zagospodarowania Podzamcza.

Dokument dokładnie określi, co wolno na tym terenie zmieniać oraz jaka powinna być nowa zabudowa. Później rozpoczną się poszukiwania inwestorów. Jednakże miejscy planiści wcale nie muszą realizować tego, co znalazło się w gliwickiej koncepcji czy też w koncepcjach, które uplasowały się zaraz za nią. Ale mogą z nich korzystać. Mogą też wykorzystać pewne elementy pomysłów zawartych w pracach studenckich, które są już niezwykle dojrzałymi rozwiązaniami architektonicznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto