Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki: Co zdrożeje w 2014 roku?

redakcja
redakcja
Gazeta Pomorska
Droższy gaz, tańszy prąd. Jakie podwyżki czekają nas w 2014 roku?

Rok 2014 przywita nas wyższymi cenami wysokoprocentowych alkoholi.

Od 1 stycznia o 15 proc. drożeje akcyza na wódkę, co oznacza, że za pół litra "czystej” zapłacimy o ok. 2 zł więcej.

Chociażby dlatego przed świętami w hurtowniach ustawiały się kolejki. – Zapowiedziana podwyżka sprawiła, że ludzie masowo kupują alkohol, np. na zaplanowane w przyszłym roku wesela – usłyszeliśmy w jednej z lubelskich hurtowni.

Mniej powodów do obaw mają miłośnicy piwa.

Ceny złocistego trunku nie powinny pójść w górę, choć kilka miesięcy temu zapowiadano wzrost kaucji za zwrotne butelki – z 35 do 70 gr. Na razie jednak się na to nie zanosi.

– Nawet w browarach nie za bardzo wiedzą jak się dostosować do nowych przepisów. Wygląda więc na to, że póki co ceny za kaucję będą takie, jak do tej pory – mówi właściciel hurtowni alkoholi.

Istotną zmianą będzie natomiast to, że w sklepach oddamy puste butelki, niezależnie od tego gdzie je kupiliśmy.

Dla klientów to spore ułatwienie, ale dla sprzedawców problem. – Będę musiał przyjąć wszystkie butelki, a hurtownia weźmie ode mnie tylko tyle pustych opakowań, ile towaru wcześniej zamówiłem. I będę musiał jakoś sobie z tym poradzić – przyznaje pan Michał, właściciel sklepu monopolowego w Lublinie.

O 5 proc. wzrośnie akcyza na tytoń. Oznacza to, że za paczkę papierosów zapłacimy o ok. złotówkę więcej.

– Ceny i tak już są wysokie, więc kiedy w kioskach skończą się tegoroczne zapasy trzeba będzie rzucić palenie albo przerzucić się na papierosy z przemytu – żartuje pan Krzysztof. Choć zarazem przyznaje, że wcale nie jest mu do śmiechu.

Na zakupy w spożywczym będziemy wydawać tyle co dziś. Ceny pieczywa nie powinny wzrosnąć aż do żniw.

Nie musimy spodziewać się też wyższych cen ani na stoiskach z mięsem, ani z nabiałem. W 2014 r. żywność ma drożeć znacznie wolniej niż w tym roku – zaledwie ok. 1 proc. W dodatku płace w firmach wzrosną w przyszłym roku średnio o 3,9 proc., co po uwzględnieniu inflacji daje wzrost na poziomie 2,2 proc.

Te nadwyżkę w finansach wydamy płacąc rachunki.

Od kilku do kilkunastu złotych więcej miesięcznie będzie kosztował nas za gaz. Za to opłaty za _prąd _zmaleją średnio o ok. 2,5 procent.

Na początku roku można spodziewać się też nieznacznych podwyżek cen paliw. Według ekspertów jest jednak szansa, że w ciągu roku cena bezołowiowej spadnie poniżej 5 zł.

Niestety, wiele osób, które korzystały z odliczeń podatkowych, straci takie prawo. Od przyszłego roku nie odliczymy VAT-u na zakup materiałów budowlanych. Z ulgi prorodzinnej najbardziej skorzystają ci, którzy mają troje i więcej dzieci, a z ulgi internetowej tylko ci, którzy z sieci zaczną korzystać po raz pierwszy.

Tomasz Maciuszczak

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto