Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podaruj komuś życie na święta. XIII edycja Helpers' Generation

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Połączenie inicjatywy lubelskich Studentów oraz Fundacji DKMS może uratować wiele istnień. Przyjdź, zgłoś się i zostań potencjalnym dawcą szpiku.

To XIII edycja projektu Helpers’ Generation, w której biorą udział Studenci z całej Polski, łącząc swoje siły z Fundacją DKMS. Dzięki tej współpracy ponad 130 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych Dawców Szpiku. Ponad tysiąc z nich uratowało życie swojemu bliźniakowi genetycznemu.

Liderkami z Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej są Łucja Wieleba oraz Paulina Jamrozik. Od 6 grudnia wolontariusze będą rejestrować potencjalnych Dawców Szpiku.

– Nie ma nic bardziej cennego niż ludzkie życie, które możesz uratować, rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku. 7 minut twojego życia, które poświęcisz na rejestracje, może dać miliony minut życia innej osobie! Zarejestrowałam się w dniu 18 urodzin, na razie mój bliźniak genetyczny jest zdrowy, z czego się bardzo cieszę – komentuje jedna
z tegorocznych Liderek Łucja Wieleba.

I to właśnie 6 grudnia od godziny 16.30 do 21.00 oprócz zarejestrowania się jako dawca wszyscy, którzy przybędą do Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatki Żaka (ul Idziego Radziszewskiego 16, Lublin) będą mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji. W dzień Mikołajek o godzinie 18.00 zaplanowany jest koncert Łukasza Jemioły, który będzie zwieńczeniem całego wydarzenia. Oprócz doświadczeń muzycznych goście będą mogli poczuć świąteczny klimat, dekorując najbardziej studenckie miejsce w Lublinie – Chatkę Żaka.

– Rozwiesimy gwiazdy zrobione przez studentów oraz pomalujemy choinki! Tak, pomalujemy! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Dawcą może zostać każda osoba między 18 a 55 rokiem życia, która mieszka na stałe w Polsce. Rejestracja jest prosta, szybka i można ją opisać w następujących krokach:

  1. Przejście wstępnego wywiadu medycznego,
  2. Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  3. Wypełnienie formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

– Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi – informuje fundacja DKMS.

Wiele osób obawia się pobrania, jednak nie ma czego się bać. Metody są dwie. Pierwszą z nich jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza, tę metodę stosuje się w 85% pobrań. Drugą zaś jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej, ten sposób stosuje się jedynie w około 15% przypadków.

– Jeśli zadzwoni telefon z fundacji to bez chwili zwątpienia, chcę podarować komuś szansę na życie! Ty też możesz zostać czyimś bohaterem – dodaje Łucja.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Przestrzeni Kultury Studenckiej we współorganizacji z ZUSS UMCS, RUSS UP, USS KUL, Samorząd Studentów UM, Samorząd Studentów PL.

Harmonogram pozostałych dni wygląda następująco:

  • 7 grudnia od godziny 11.00 do 16.00 na Wydziale Artystycznym UMCS,
  • 8 grudnia od godziny 9.00 do 15.00 na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS,
  • 9 grudnia od godziny 9.00 do 15.00 na Wydziale Chemii UMCS.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podaruj komuś życie na święta. XIII edycja Helpers' Generation - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto