Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Początki Wyścigów Konnych W Lublinie (Materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Wasabi
Wasabi
Pierwszy oficjalny wyścig konny w Lublinie odbył się 29 sierpnia 1860 r. Okazją do pokazania piękna galopujących wierzchowców i kunsztu dosiadających ich jeźdźców stała się Trzecia Krajowa Wystawa Rolnicza w Królestwie Polskim.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Przez kilkanaście ostatnich sierpniowych dni roku 1860 życie w Lublinie nabrało większego tempa. Spokojne dotychczas miasto wyrwało się z jednostajnej codzienności, odmłodniało i wskrzesiło ducha dawnych trybunalskich czasów.

Stało się to za sprawą organizacji z ,,wielką pompą” wystawy rolniczej. Na tę okoliczność do miasta przybyło bardzo wielu gości. Wystawie towarzyszyły koncerty muzyczne (m.in. z udziałem lublinianina wirtuoza skrzypiec Henryka Wieniawskiego), liczne konkursy o tematyce rolnej, a także zawody sportowe, w tym i wyścigi rumaków.

Mimo że głównym celem gonitwy konnej było uświetnienie lubelskiej wystawy rolnej, to organizatorzy wyścigu - Ludwik Grabowski oraz Henryk i Antoni Rulikowscy, mieli także na uwadze zwiększenie zainteresowania ziemian hodowlą koni rasowych. Mieszkańcy Lublina i przybyli goście, chcąc obejrzeć zawody konne, musieli udać się poza obrzeża miasta na rozległy plac w folwarku Bronowice.

Zwycięzcą wyścigu został Ludwik Grabowski z Łęcznej – szlachcic herbu Pobóg, dziedzic majątku Podzamcze k/Lublina, wybitny polski hodowca koni, dla którego wyścigi były nie tylko pasją, ale i koniecznym elementem selekcji materiału rozpłodowego.

Konie z hodowli Grabowskiego początkowo startowały wyłącznie w Królestwie Polskim, a od roku 1867 także w Rosji. W sumie jego stajnia była trzy razy na czele klasyfikacji w Imperium Rosyjskim (1880, 93, 94) i 13 razy w Warszawie (1859-94).

Ludwik Grabowski był ogromnym patriotą, który mimo iż nie dane mu było żyć w wolnym kraju, dzięki swojej działalności pozostawił ślad, który pozwolił na kontynuowanie przez innych hodowli i wyścigów w niepodległej już Polsce.

Drugie miejsce w wyścigu zajął Bronisław Rzewuski- szlachcic, właściciel dóbr w Bejdach na Podlasiu.

Na trzecim miejscu uplasował się Jerzy Fanshave - angielski baron, szambelan, generał lejtnant w służbie wojsk cesarsko-rosyjskich, później tajny radca i senator, właściciel rozległych dóbr w Wielgolesie, działacz Towarzystwa Wyścigów w Królestwie Polskim.

Co jeszcze ciekawe o Jerzym Fanshave, rokrocznie rozgrywana gonitwa o Nagrodę Criterium (dla koni dwuletnich i starszych na dystansie 1300 m.) przed II wojną światową nosiła nazwę od jego imienia. A po raz pierwszy została rozegrana w 1895 roku.

Pierwsze oficjalne i regularne wyścigi konne na wzór angielski w Królestwie Polskim zaczęto urządzać w Poznaniu od 1839 r., w Warszawie od 1841 r., a w Lublinie od 1899 r.

Ten nowy rodzaj sportu połączony z ważną dziedziną gospodarki sprawił, że 23 marca 1841 r. powstało w Warszawie Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Początki Wyścigów Konnych W Lublinie (Materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto