Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po zjeździe Żydów Częstochowian historia i gospodarka

janusz strzelczyk
arc
Goście Zjazdu Żydów Częstochowian i ich Potomków rozmawiali z częstochowskimi przedsiębiorcami o współpracy gospodarczej.

- Mam nadzieję na dobrą współpracę - mówił Zygmunt Rolat, Honorowy Obywatel Częstochowy.
Zygmunt Rolat zwrócił między innymi uwagę, że w Częstochowie nie ma hotelu dobrej klasy, w którym chcieliby się zatrzymywać naprawdę bogaci biznesmeni. Taki hotel ma stanąć, na kempingu Oleńka za dwa lata.
- Nie byłoby gospodarczej Częstochowy, gdyby nie przedsiębiorcy, kupcy i inżynierowie żydowskiego pochodzenia. Nasi przodkowie wspólnie dbali o rozwój naszego miasta, razem je budowali - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, podczas spotkania zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. - Współczesna Częstochowa jest miastem niezwykle otwartym i przyjaznym, a jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich miast na świecie.
Do inwestowania w Częstochowie zachęcał m.in. przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków Zygmunt Rolat oraz biznesmen Alan Silberstein (to wraz z nim Zygmunt Rolat sfinansował wystawę Żydzi Częstochowianie, która od kilku lat podróżuje po świecie).
Alon Goldman, przewodniczący Związku Żydów Częstochowian w Izraelu (jego dziadkowie pochodzili z Częstochowy) obiecał, że pomoże w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.
Spotkanie było okazją do rozmów na temat możliwości nawiązania współpracy, mówił o nich także m.in. Artur Ogiński z TRW oraz Artur Gacek, reprezentujący Polontex i Częstochowską Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową. Miejsc związanych ze społecznością żydowską żyjącą przed drugą wojną światową w Częstochowie jest wiele i chętnie byłyby odwiedzane przez zagranicznych gości.
Dlatego tak interesujący jest projekt 8 Bram Jerozolimy, realizowany przez Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. W szkole tej goście spotkali się na Święcie Szałasów.
Projekt 8 Bram Jerozolimy upamiętnia m.in. miejsca i mieszkających w Częstochowie Żydów. Obejmuje on najważniejsze punkty związane z ich historią w mieście. Jest to m.in. cmentarz żydowski przy ulicy Złotej.
To czwarty, co co wielkości kirkut w Polsce. Jest na nim 5 tysięcy macew i grobów. Został założony na początku XIX wieku. Filharmonia Częstochowska została wybudowana na gruzach zburzonej przez Niemców dużej synagogi.
Przy ulicy Kawiej są groby około 2 tysięcy rozstrzelanych Żydów z częstochowskiego getta.
Przy ulicy Strażackiej jest pomnik upamiętniający zamordowanych przez hitlerowców częstochowskich Żydów. Z tego miejsca wyruszały transporty Żydów z likwidowanego getta do Treblinki.
Szpital przy ul. Mirowskiej został wybudowany z inicjatywy Żydowskiego Towarzystwa Dobroczynności. Na budynków przy ul. Filmatów 30/32 umieszczono tablicę upamiętniającą Żydowski Obóz Pracy Niewolniczej. Przy ul. Olsztyńskiej jest tablica upamiętniająca ofiary "krwawego poniedziałku" z 1939 r., w tym Żydów. Na pl. Bohaterów Getta jest tablica poświęcona pamięci członków Żydowskiej Organizacji Bojowej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto