Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plakaty artysty zafascynowanego prawosławiem w Galerii Saskiej w Lublinie

Leszek Mikrut
Jeszcze do końca miesiąca można podziwiać wystawę prac artysty fotografa z Białej Podlaskiej - Tadeusza Żaczka, który schował do szuflady dyplom inżyniera, a bez reszty poświęcił się obiektywowi fotograficznemu.

Ten rodem z Podlasia artysta posiada już bardzo duży dorobek. Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zdobył uprawnienia czeladnicze z zakresu fotografii i zawodowo zajął się tym fachem, cały czas utrwala obrazy architektury i krajobrazy, zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową. Głównym tematem jego twórczości jest jednak duchowość prawosławnej społeczności kresów wschodnich. Monumentalnym owocem pracy Tadeusza Żaczka jest jego cykl prezentujący zwyczaje oraz obrzędy religijne Jabłecznej, Drohiczyna, Grabarki czy też Białej Podlaskiej i jej okolic.

Fascynacja autora rytuałami wschodu pozwoliła mu na wydobycie w niezwykły sposób mistycznej atmosfery fotografowanych miejsc. Jego klasyczne czarno-białe fotografie oddają specyficzny koloryt, wizualne bogactwo oraz przepych wnętrz i ornamentów.

Usytuowana wzdłuż Al. Racławickich Galeria Saska zlokalizowana jest na ogrodzeniu okalającym Ogród Saski. Niewiele kosztowało zatem jej urządzenie, a pożytek płynący z niej jest niewspółmiernie duży. Lublinianie przyjęli niezwykle ciepło to przedsięwzięcie. Podobnego zdania są również odwiedzający miasto turyści. Galeria Saska kontynuuje działalność Galerii na Płocie, która funkcjonowała w tymże miejscu od 2014 roku. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a galeria zmieniła nazwę, ciągłe poszerzając ofertę kulturalną miasta oraz angażując coraz szersze kręgi mieszkańców do głębszego uczestnictwa w kulturze.

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Lublin, a kuratorem galerii jest Leszek Mądzik. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza w jednoznacznie pozytywnym aspekcie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur. Nieco ponad dwa lata temu, w roku 700-lecia Miasta Lublina, galeria wyposażona została w nową iluminację. Dzięki temu prezentowane w tym miejscu ekspozycje są świetnie widoczne również po zmierzchu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto