Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plakaty artysty z Sopotu w Galerii Saskiej w Lublinie (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrtut
Jeszcze do 10 marca można podziwiać wystawę prac wybitnego artysty, "Dudiego" - malarza, grafika, fotografa, plakacisty, portrecisty, a także reżysera - Andrzeja Dudzińskiego.

Usytuowana wzdłuż Al. Racławickich Galeria Saska zlokalizowana jest na ogrodzeniu okalającym Ogród Saski. Niewiele kosztowało zatem jej urządzenie, a pożytek płynący z niej jest niewspółmiernie duży. Lublinianie przyjęli niezwykle ciepło to przedsięwzięcie. Podobnego zdania są również odwiedzający miasto turyści. Galeria Saska kontynuuje działalność Galerii na Płocie, która funkcjonowała w tymże miejscu od 2014 roku. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a galeria zmieniła nazwę, ciągłe poszerzając ofertę kulturalną miasta oraz angażując coraz szersze kręgi mieszkańców do głębszego uczestnictwa w kulturze.

Andrzej Dudziński jest absolwentem warszawskiej ASP. Zasłynął on cyklem rysunków w "Szpilkach", których głównym bohaterem był ptak Dudi, biegający, prowokujący i straszący. Na początku lat 70. artysta przeniósł się do Nowego Jorku i od tego czasu trwa tryumfalny pochód jego prac przez sale wystawiennicze najznamienitszych galerii na świecie. Na początku lat 90. stworzył drugiego ptaka - ptaka Pokraka, którego przygody stanowią świetne komentarze do polskiej rzeczywistości, ale wypowiadane z perspektywy największego z miast w USA - Nowego Jorku.

Prace Andrzeja Dudzińskiego publikowały czołowe polskie pisma: „Literatura, „Kultura”, „Kulisy”, „Polityka”, „Polska”, „Szpilki” i „Ty i Ja”. W Londynie współpracował on z pismami kulturalnego undergroundu: „OZ”, „Ink”, „Time Out”, w USA z czołowymi czasopismami: „The Atlantic Monthly”, „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „Newsweek”, „The New York Times”. Działał również na zlecenie wielkich korporacji ( AT&T, IBM, Deutche Telekom, Royal Bank of Scotland). Wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, projektował scenografię teatralną i czołówki filmowe, wystawia w kraju i zagranicą. W rysunkach, najczęściej używa kredki pastelowej i olejowej, nierzadko też węgla, czasem akrylu.

Urodzony w 1945 roku Andrzej Dudziński to honorowy obywatel swego rodzinnego Sopotu.

Wydarzenia "na płocie" są współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Lublin, a kuratorem galerii jest Leszek Mądzik. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza w jednoznacznie pozytywnym aspekcie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur.

W roku 700-lecia Miasta Lublina, galeria wyposażona została w nową iluminację, a jej uroczystego uruchomienia dokonał prezydent Krzysztof Żuk, otwierając wystawę plakatów Rosława Szayby. Dzięki temu prezentowane w tym miejscu ekspozycje są świetnie widoczne również po zmierzchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto